Termíny ako Černobyľ, Exxon Valdez alebo Deepwater Horizon sú vám dobre známe. Nevyhnutne si ich spájame s environmentálnymi katastrofami spôsobenými človekom. Poznáte však dedinu Geamăna? Pravdepodobne len minimum z vás.

Základný kameň osudu dediny Geamăna bol položený v roku 1978, keď bolo Rumunsko pevne v rukách diktátora Nicolae Ceausescua. V tom roku bolo rozhodnuté, že údolie v pohorí Apuseni sa stane najväčšou medenou baňou v Rumunsku. Skutočnosť, že malá, krásna dedina Geamăna ležala uprostred tohto údolia, nehrala žiadnu úlohu. Bolo rozhodnuté, že približne 1 000 obyvateľov bude jednoducho premiestnených. Rodiny boli odmeňované za to, že sa vzdali svojich domov, no výkupné ceny boli doslova mizerné. Za tie peniaze si mohli kúpiť iba podradné bývanie alebo sa museli zadlžiť, aby našli niečo schopné na bývanie pre seba a svoje rodiny.

Dedinka sa odvtedy zmenila na nepoznanie a stalo sa z nej strašidelné miesto podobné Černobyľu, no nie svojim výzorom, ale atmosférou. Fotograf, ktorý sa na miesto vydal povedal, že po príchode ho opantal depresívny pocit, ktorý sprevádzala nevoľnosť. „Keď sme sa dostali k brehu a mohli sme sa po prvý raz pozrieť na „jazero“, úprimne som zostal ako obarený. Čo to sakra je? – Pýtal som sa a môj priateľ tiež vyzeral trochu znepokojene. Povrch sa javil ako kameň, krížený desiatkami malých vodných žíl. Ak ste sa trochu priblížili k pobrežiu, videli ste, že „kameň“ je vlastne bahnitá, mierne hlinitá kaša,“ povedal chlapík.

V pozadí bolo vidieť obrysy obrovskej medenej bane, ktorá je zodpovedná za túto strašidelnú krajinu. Baňa Roșia Poieni ročne vyprodukuje okolo 11 000 ton medi. Viete si preto možno predstaviť aké veľké je množstvo toxických chemikálií, ktoré sa flotáciou oddelia od medenej rudy. Medzitým je veľkosť tejto zbernej nádrže 360 ​​hektárov. Farby, ktoré jazero odhaľuje, sú úplne bizarné. Od krvavej červenej po hrdzavohnedú až po azúrovú modrú, žltú či sivú. Konzistentnosť je tiež odlišná. Riasy sú niekedy také rigidné, že po nich môžete kráčať. A bahnitá jedová zmes neustále stúpa, približne až 90 cm za rok!

Posledných 11 rodín, ktoré stále žijú na okraji jazera, sa budú musieť čoskoro vysťahovať. Z bývalého kostola, ktorý kedysi stál na malej hore nad jazerom, vyčnieva už iba vrchná časť veže a pravdepodobne bude úplne potopená za maximálne 2 až 3 roky. Je to skutočne strašidelné miesto, čo môžete vidieť aj na fotografiách.

 

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.