Medvede sú veľmi zaujímavé stvorenia. Existuje niekoľko druhov týchto tvorov, aj tých, ktoré už vyhynuli. V Rusku práve objavili skutočne vzácne pozostatky pravekého jaskynného medveďa, o ktorom sa predpokladá, že vyhynul pred asi 15 000 rokmi.

Ide o pravekého jaskynného medveďa, ktorého vek sa odhaduje na 22 000 – 39 500 rokov. Na tento vzácny objav narazili pastieri sobov v Jakutsku. Je to prehistorický druh, ktorý žil v Eurázii v dobe ľadovej. Jaskynný medveď bol nájdený až v nečakane dobrom stave, pretože až doteraz vedci dokázali nájsť iba lebky a kosti týchto tvorov. Tento exemplár má však mäkké tkanivo a telo sa našlo celé. „Dnes je to prvý a jediný nález tohto druhu. Je úplne zachovaný a má všetky vnútorné orgány na svojom mieste, dokonca aj nos,“ povedala vedkyňa Lena Grigorieva.

Je to objav, ktorý má celosvetový význam. O tomto prehistorickom druhu sa zatiaľ veľa nevie, pretože stále prebiehajú štúdie. Špekuluje sa však, že jaskynný medveď by mohol mať 22 000 až 39 500 rokov. Tieto tvory bývali približne také veľké ako ľadové medvede, ale na rozdiel od ľadových medveďov boli bylinožravé. Mali ťažko stavané telá s veľkými hlavami, klenuté lebky so strmými čelami a malými očami. Predpokladá sa, že ich priemerná hmotnosť sa pohybovala okolo 400 až 500 kilogramov.

„Je potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu, aby sme určili presný vek medveďa,“ vysvetlil Maxim Cheprasov, vedúci výskumný pracovník v laboratóriu múzea v Jakutsku.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.