russian village fotografia
Foto od chrisbulle

Medzi rokmi 2008 a 2014 zostalo v ruskej oblasti Kostroma opustených vyše 200 dedín. Momentálne v zalesnenej oblasti severovýchodne od Moskvy žije iba  660 000 obyvateľov na rozlohe 23 000 kilometrov štvorcových. Tretina obcí tejto oblasti je prázdna a obyvatelia, ktorí tam stále žijú, nazývajú túto oblasť púšťou.

Vymierajúce dediny sa stali celonárodným fenoménom Ruska. Faktory ako vysoká nezamestnanosť a nedostatok verejných služieb prinútili 20 000 dedín k zániku.

,,Ako obyvatelia Petrohradu, ktorý je druhým najväčším ruským mestom, nevieme o tom, čo sa deje na ruskom vidieku. Preto sme sa rozhodli, že sa vydáme do oblasti Kostroma a navštívime ľudí, ktorí tam stále žijú.“

,,Cestovali sme hlavne stopom alebo pešo. Keďže je v týchto dedinách veľmi zložité chytiť signál, nemohli sme nikoho kontaktovať, a tak sme sa spoliehali iba na naše šťastie. V Petrohrade sme spoznali obyvateľa jednej z nich, Lehu, ktorý nás ochotne pozval k nemu a vysvetlil nám aj podrobné inštrukcie polohy. Keď sme sa snažili stretnúť s Lehu v júli, tak sme ho doma nenašli. Vrátili sme sa v auguste a spiac tri noci v opustených domoch sme sa konečne dočkali stretnutia s miestnym.“

,,Skúsenosť žiť ich život v nás vytvorila dojem, že sa ruská vláda nezaujíma o to aby im nejakým spôsobom zlepšila život, naopak ich núti sa presťahovať. Ľudia, ktorí tu žijú sú jednoduchí, pracovití a veľmi priateľskí. Poskytli nám nocľah, nakŕmili nás a rozprávali nám aj o ich živote,“ tvrdia autori pôvodného článku Liza ZhakovaDima Zharov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.