Ruské ostrovy sú nútené vyhlásiť núdzovú situáciu, pretože dochádza k masovej invázii ľadových medveďov, ktoré čoraz viac obliehajú obývané územia a približujú sa až k samotným domom. Je za tým jednoduchý, no veľmi smutný dôvod – medvede sú hladné. Ruské enviromentálne orgány tak boli nútené konať a nasadili tím špecialistov, ktorý teraz bude mať za úlohu dostať medveďov v tejto odľahlej arktickej oblasti preč od obydlí.

Títo odborníci budú pracovať na súostroví Novaya Zemlya, kde sa momentálne pohybujú desiatky hladných medveďov a obliehajú tamojších obyvateľov. K tomuto kroku sa rozhodli po tom, ako úradníci z daného súostrovia doslova požiadali o pomoc, pretože sami túto situáciu nevedeli vyriešiť. V Novaya Zemlya momentálne žije 3 000 ľudí. „Ešte nikdy nedošlo k takejto masovej invázii ľadových medveďov,“ povedal šéf miestnej správy Zhigansha Musin. „Doslova prenasledujú ľudí.“ Alexander Minayev, zástupca regiónu dodal: „Ľudia sú vystrašení a boja sa vychádzať z domu. Rodičia nechcú púšťať svoje deti do škôl a škôlok.“ V tomto regióne tak boli nútení vyhlásiť výnimočný stav.

Existujú zábery, na ktorých vidieť, ako sa skupina polárnych medveďov kŕmi odpadom na miestnej skládke. Tamojší obyvatelia sa pokúšali vyhnúť stretu resp. odohnať od seba tieto hladné zvieratá tak, že na nich v autách trúbili či brávali so sebou psov, no nič nepomohlo. Rusko klasifikuje polárne medvede ako ohrozený druh a v žiadnom prípade nedovolí ich zabíjanie. Ich životy sú tam chránené zákonom. Úradníci však varujú, že pri strete medveďa s človekom môže dôjsť k takej situácii, kedy budú musieť zasiahnuť a medveďa zastreliť.

Tieto zvieratá za svoj hlad nemôžu a najatý špeciálny tím sa bude snažiť pracovať tak, aby im nemuseli ublížiť a zároveň ochránili obyvateľov. K stretu ľadových medveďov s ľuďmi však dochádza stále častejšie. Napríklad v roku 2016 sa stala nezvyčajná situácia, kedy boli 5 ruskí vedci obliehaní ľadovými medveďmi takmer dva týždne. Stalo sa to na diaľkovom meteorologickom stanovišti na ostrove Troynoy, východne od Novaya Zemlya.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.