Dodávky zemného plynu z Ruska do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal zostávajú pozastavené. Hlavný ekonóm Trinity Bank, Lukáš Kovanda, upozornil na to, že Európe hrozia blackouty či sériové odstávky elektriny

„Cena plynu na burze dosahuje historický cenový rekord, keď ráno vystúpila až na 155 eur za megawatthodinu (MWh). Bezprostredným dôvodom je to, že plynovodom Jamal celkom prestal plyn prúdiť do koncového nemeckého uzla Mallnow,“ uviedol Kovanda. Podľa neho prichádza táto odstávka vo veľmi nevhodnom čase, nakoľko panuje v Európe pomerne chladné počasie, ktoré dopyt po energiách zvyšuje.

Na Slovensku sa zatiaľ situácia nezmenila. Do krajiny priteká ruský plyn cez Ukrajinu zatiaľ v štandardných dodávkach, a to okolo 80 – 90 miliónov metrov kubických denne.  

Zdroj: pixabay

Z bezpečnostných dôvodov odstavuje dočasne Francúzsko dve jadrové elektrárne, čo je desatina kapacity jadrových blokov v tejto krajine a Nemecko by malo podľa plánov ukončiť prevádzku troch svojich jadrových elektrární.

Na záver dodáva Kovanda, že pokiaľ v nadchádzajúcich týždňoch zasiahnu Európu mrazy, nedajú sa vylúčiť blackouty či prerušenie dodávky elektriny podnikom aj domácnostiam. Pred týmto varuje aj Jeremy Weir, generálny riaditeľ spoločnosti Trafigura. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.