Záhradník spolu so svojim synom sa rozhodli vykopať si kompostovaciu jamu, no odhalili pritom oveľa viac, ako čakali. Objavili mimoriadne vzácny hrob neolitickej rodiny, ktorých pozostatky sa datujú 7 000 rokov späť.

Foto od Facebook

Alexey Agoshkov z dediny Zelenkhoz v ruskom regióne Burjatsko kopal na vlastnej záhrade so svojím synom Ivanom, keď dosiahli neuveriteľný objav, ktorý nadchol archeológov z celej krajiny. Ako ukazujú aj obrázky, pár odhalil pozostatky dvoch dospelých ľudí ležiacich s pokrčenými nohami a dokonca aj dieťaťom medzi nimi. Jedna z dospelých kostier mala na lebke prsteň z bieleho kameňa a na oboch zápästiach zvyšky mušľových náramkov. Druhá zvierala kostnú ihlu v ľavej ruke a tri chalcedónové mikroplatne v blízkosti krížovej kosti.

Foto od Facebook

Alexey vysvetlil ako našiel kostry: „Kopal som so synom kompostovú jamu, keď tu zrazu vyskočila kosť. Opatrne som vyčistil vrchol a uvidel som najskôr lebku dospelého človeka, potom dieťa a následne pozostatky druhého dospelého človeka.“ Alexey má podľa miestnych správ skúsenosti s objavovaním pozostatkov, predtým už totiž našiel hroby z čias druhej svetovej vojny v západnom Rusku. Nadšený bol aj Ivan. „Bol som tak prekvapený, keď sme našli prvú kosť. Povedal som – páni, to je človek!“ Následne povedal, že išiel priamo k mame, ktorá mu neverila a nechcela sa prísť o ich objave ani presvedčiť.

Foto od Facebook

O to vzrušujúcejšie je, že tento objav môže byť prvým z mnohých v tejto oblasti. Ruskí archeológovia sa domnievajú, že toto miesto môže byť súčasťou väčšieho cintorína, ktorý by mohol patriť k jednej z najstarších osád na svete v blízkosti súčasného mesta Ulan-Ude, ktoré bolo založené v roku 1666. Ak je to tak, tak podľa Prokopyho Konovalova, ktorý na danom mieste pracuje, by to bolo jednoducho úžasné. S cieľom získať ďalšie informácie sa v súčasnosti pracuje na určení veku, pohlavia a rasy troch kostier. Príčina smrti taktiež nie je jasná, aj keď neexistujú zjavné príznaky, že by malo ísť o vraždu alebo niečo podobné.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.