Africká krajina Rwanda je jednou z najúspešnejších krajín na tomto kontinente. A to z hľadiska ekonomiky, zdravotníctva aj životnou úrovňou. Krajina sa naďalej každým rokom zlepšuje a to je skvelý znak, že aj na tomto kontinente sa to dá. Svojim zlepšeným zdravotníctvom sa im dokonca podarilo zvýšiť priemernú dĺžku života o 10 rokov. Ak vás Rwanda zaujíma, prečítajte si niekoľko ďalších zaujímavých faktov.

rwanda flag fotografia
Foto od Francisco Anzola

Fakt č. 1: Rwanda má najvyšší počet žien v parlamente na celom svete, keďže viac ako 60% zo všetkých poslancov tvoria ženy.

Fakt č. 2: Rwanda je od roku 2000 jednou z piatich najvyspelejších krajín v celej Afrike.

Fakt č. 3: Podľa obchodnej správy Svetovej banky z roku 2016 je Rwanda len druhou africkou krajinou, v ktorej ľudia podnikajú.

Fakt č. 4: Hlavné mesto Rwandy – Kigali je najčistejším mestom v Afrike. Navyše vláda zakázala používanie igelitových vreciek už v roku 2007, čím sa stala vôbec prvou krajinou na svete s takýmto opatrením.

Fakt č. 5: V krajine nájdete až 5 sopiek, a to Karisimbi, Muhabura, Bisoke, Sabyinyo, Gahinga. Prvá spomínaná je zároveň najvyššou sopkou spomedzi týchto 5 a jej nadmorská výška je 4 507 m.

rwanda kigali fotografia
Foto od Rachel Strohm

Fakt č. 6: Rwanda je veľmi pokojná a bezpečná africká krajina.

Fakt č. 7: Rwandskí vojaci sú najúspešnejšími profesionálnymi a tiež veľmi rešpektovanými mierotvornými skupinami v Afrike. Svoju profesionalitu prejavujú vždy na mierových misiách OSN.

Fakt č. 8: Táto krajina zaviedla používanie dronov v oblasti lekárskych služieb. Tie sú veľmi potrebné napr. pri distribúcii krvi do iných, najmä veľmi zaostalých zdravotníckych staníc.

Fakt č. 9: Výrazné zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti a výsledkov v oblasti zdravia zaznamenalo v poslednom desaťročí nárast priemernej dĺžky života obyvateľov Rwandy až o 10 rokov. A viac ako 90% obyvateľov tejto krajiny má prístup k zdravotnému poisteniu.

Fakt č. 10: Jeden milión obyvateľov prekonalo medzi rokmi 2006 a 2011 chudobu. Dopomohol k tomu napríklad aj program Girinka, ktorý daruje každej chudobnej rodine kravu. Podarilo sa tým znížiť podvýživu, zvýšiť poľnohospodársku produktivitu a vytvoriť malé podnikateľské príležitosti.

rwanda kigali fotografia
Foto od mrflip

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.