Cieľom testovania na COVID je identifikovať ľudí, ktorí sú infekční, aby sa tak mohlo zabrániť šíreniu vírusu. Ak však ľudia nedostanú výsledok testu počas 2 a viac týždňov, už viac nezáleží na tom, aký presný test je. Možnosť izolovať sa v prípade infekčnosti bola premárnená. 

V dôsledku toho u ľudí narástol záujem o rýchlotesty na covid. Niektorí experti však na druhej strane hovoria, že rýchlotesty môžu dať ľuďom falošný pocit bezpečia. 

Musíme však dodať, že žiaden test nie je kompletne presný. Znamená to, že niektoré pozitívne prípady ostanú neodhalené (falošná negativita) a na druhej strane, niektorí ľudia dostanú informáciu o ich infekčnosti, pričom infekční nie sú (falošná pozitivita). 

rychlotest na covid 19
Antigénové testy na covid-19 sú najznámejšie. Existujú však aj rýchlotesty z krvi alebo dokonca zo slín

Druhy testov na  koronavírus COVID-19

Poznáme tri druhy covid testov:

  1. Genetické testy – hľadajú vírus v RNA pomocou výteru z nosa alebo hrdla. Najpoužívanejším typom takýchto testov je PCR test (polymerázová reťazová reakcia).
  2. Antigénové testy – ako už zo samotného názvu vyplýva, pri testovaní sú identifikované antigény, teda špecifické proteíny vírusu nachádzajúce sa v jeho obale. Tento test diagnostikuje aktívnu infekciu COVID podobne ako PCR test.
  3. Protilátkové testy – jedná sa o krvné testy, v ktorých sa zisťujú protilátky v tele osoby, ktorá prekonala vírusovú infekciu a u ktorej nastala obranná reakcia na prítomnosť vírusu v tele. Tieto testy sa nepoužívajú na diagnostiku aktívnej infekcie.   

 

 

Ako fungujú rýchlotesty na COVID a kedy ich použiť?

Antigénové ako aj protilátkové testy sú označované ako rýchlotesty.  Ich výhodou je rýchla detekcia, nevýhoda presnosť.

Antigénové testy

Pre ich uskutočnenie je potrebný výter z nosa alebo nosohltana. Je dôležité, aby tento výter bol urobený dobre, najlepšie zdravotníckym pracovníkom. Získaný výter sa následne ponorí do roztoku, ktorý uvoľňuje vírus a následne sa prenesie na testovací prúžok. Testovací prúžok obsahuje protilátky viažuce sa na proteíny koronavírusu a zachytáva ich. V prípade, že odobratá vzorka bola COVID pozitívna, na testovacom prúžku sa v priebehu 15 – 20 minút objavia farebné čiary. Dostupné sú už aj antigénové testy zo slín, pri ktorých nepríjemný výter z nosa nahrádzajú ľudské sliny.

Tieto testy sú omnoho pohodlnejšie a môžeme povedať, že aj bezpečnejšie, keďže na odobratie vzorky slín nie je priamo potrebný zdravotnícky pracovník. Pre čo najpresnejšie výsledky antigénových testov sa odporúča uskutočniť test až po 5-7 dňoch od prvých symptómov COVID. 

Protilátkové testy z krvi

Rýchlostest na poritlátky je potrebné odobrať vzorku krvi z prsta. Pozitivita testov nám odhalí, či osoba prekonala infekciu a to na základe protilátok nachádzajúcich sa v organizme. Môže ísť o protilátky tipu IgM – tie sa objavia zvyčajne ako prvé, alebo  IgG protilátky – ktoré sa objavia neskôr, u väčšiny ľudí po 14 dňoch od prvých príznakov, a v krvi zotrvajú dlhú dobu potom, čo infekcia odíde. 

 

Výhody a nevýhody testov na koronavírus COVID-19

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa PCR testy považujú za „zlatý štandard“ v testovaní na SARS-CoV-2. Jednou z nevýhod týchto testov je doba čakania na vyhodnotenie testu. Niekedy je to jeden deň a niekedy niekoľko dní až týždeň. Aj napriek tomu, že PCR testy sú presnejšie ako antigénové testy, čo je ich veľká výhoda, je potrebné dodať, že ich presnosť nie je vždy stopercentná. Niektoré štúdie poukazujú na to, že až 29% týchto testov môže vykazovať falošnú negativitu. 

Antigénové rýchlotesty sú lacnejšie, ich použitie je veľmi jednoduché a ich vyhodnocovanie je oveľa rýchlejšie – s výsledkom do 15 – 30 minút, avšak tieto testy sú menej presné než tzv. „zlatý štandard“, teda PCR testy. Podobne ako PCR testy, antigénové testy ukazujú, či je u testovanej osoby prítomná infekcia aktívna. Výhodou týchto testov je tiež skutočnosť, že môžu byť vykonané kdekoľvek – doma, v škole, či na pracovisku. Na ich uskutočnenie nie je potrebné žiadne sofistikované laboratórne vybavenie.

Protilátkové rýchlotesty poskytujú podobne, ako antigénové testy, rýchly výsledok, pomocou ktorého dokážeme zistiť, či bol človek v minulosti infikovaný vírusom COVID. Tento test je dobré vykonať z toho dôvodu, že nie každý, kto v minulosti prekonal COVID infekciu, vykazoval aj príslušné symptómy ochorenia. Pre presnosť výsledku je potrebné niekedy vykonať test dvakrát.  

Dôležité je poznamenať, že presnosť a samotné prevedenie testov sa líši v závislosti od samotného testu a jeho výrobcu. Na samotný výsledok môžu mať vplyv ďalšie faktory ako to, ako boli odobraté výtery z nosa, hrdla, vzorky zo slín, ako sa vzorky prepravili, ako bol vykonaný samotný test a vybavenie, ktoré sa pri vykonaní testu použilo.  

Rýchlotesty na COVID-19 na predaj

Výhodou antigénových aj protilátkových testov na koronavírus COVID-19 je, že si ich viete zabostarať domov. Niektoré z nich by ale mal vykonávať iba klasfikovaný zdravotnícky personál. Avšak, na trh sa dostávajú už aj nové druhy testov napríklad kloktacie testy alebo rýchlotesty, ktoré si môžete spraviť aj bez asistencie zdravotníka.  Napríklad kanadské rýchlotesty, ktoré fungujú na základe slín a nie je tak potrebný invazívny výter.

 

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.