Nová štúdia zistila, že ryšaví ľudia sú menej náchylní na bolesť ako ľudia s inou farbou vlasov. Vedci z Massachusettskej nemocnice tvrdia, že bunky určujúce farbu vlasov u ľudí, ktoré sa nazývajú melanocyty, môžu byť určujúce aj pri tom, aký prah bolesti má človek.

Foto od pixabay

Genetická mutácia u ľudí s ryšavými vlasmi znamená tiež to, že ich melanocyty obsahujú chybný receptor a nedokážu vytvoriť tmavý pigment, ktorý spôsobuje tmavé opálenie pokožky. Táto nerovnováha môže mať aj vedľajší účinok na hormóny, čo vedie k zvýšenému účinku opioidných receptorov zastavujúcich bolesť.

Vedci skúmali v tejto štúdii myši s ryšavou srsťou, keďže ich kožné bunky sú veľmi podobné s tými ľudskými a tiež príčina farby ich srsti je porovnateľná s tou, ktorá určuje farbu vlasov u ľudí. Vedúci autor štúdie David Fischer uviedol: „Pochopenie tohto mechanizmu poskytuje validáciu skorších dôkazov o tom, že citlivosť na bolesť sa u ľudí s rôznou farbou pleti skutočne líši“.

Foto od Pixabay

Táto štúdia sa zatiaľ uskutočnila iba na myšiach, preto sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré definitívne potvrdia alebo vyvrátia či možno tieto výsledky štúdie aplikovať aj u ľudí.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.