Tendencii prezliecť sa to kúpacieho odevu mali už ženy v antickom Grécku okolo roku 1400 pr. n. l. A nešlo len o nejaký odev, ale o dvojdielne plavky, ako vieme z niekoľkých dochovaných rímskych mozaík. Potom síce na nejakú dobu zmizli, ale našťastie sa vrátili späť.

Foto: Shutterstock

Mozaiky odkryté neďaleko mesta Piazza Armerina na Sicílill hovoria jasne. Bikiny dámy nosili už pred niekoľkými tisíckami rokov. Za novodobých vynálezcov sú však považovaní Francúzi a Jacques Heim. Heimovy plavky dostali názov Atome a spolu so sloganom „najmenšie plavky na svete“, sa objavili na prehliadke v Cannes.

O niečo neskôr prišiel Réard so sloganom „bikiny – menšie než najmenšie plavky na svete,“ na prehliadku do parížskych kúpeľov Piscine Molitor. Plavky mali trojuholníkový, nevystužený vršok a šnurovacie nohavičky v štýlu tango. Názov bikiny značil, že sa jedná o atómový výbuch vo svete dámskej plážovej móde, podľa ostrova Bikini, kde 4 dni pred prehliadkou prebehol atómový pokus.

Foto: Shutterstock

Od zákazu až po Bonda

Bikiny musela predvádzať striptérka, Réardovi sa totiž nepodarilo nájsť modelku, ktorá by si niečo takéto obliekla. Nie je divu, že až do 40. rokov sa plavky nepresadili, napríklad v Španielsku, Portugalsku či Taliansku, bolo ich nosenie striktne zakázané.

Plavky sa dostali do módy vďaka Brigitte Bardot, ktorá sa v nich ukázala vo filme A Boh stvoril ženu. A samozrejme taktiež vďaka klasickej scéne z bondovky Dr. No, kde bondgirl Ursula Andress oslňuje Jamese Bonda v bielych bikinách s nožom za opaskom.

Milujeme bikiny

V šesťdesiatich rokoch boli bikiny na výslní, najviac trojuholníkové s úzkym alebo šnurovacím bokom. Osemdesiate roky bikiny trošku utlmili, s rozvojom aerobiku prišli do módy hlavne . Na prelomu tisícročia prišli bikiny opäť masovo do módy a výber je vskutku široký. Farby, vzory, potlače a taktiež nekonečno štýlov.

Foto: Shutterstock

V-kiny či monokiny?

Okrem bikín sa môžeme stretnúť as s mnohými ďalšími názvami. Väčšina dám asi pozná tankiny, ktoré majú miesto vršku  – sú totiž veľmi príjemné a dajú sa nimi ľahko zakryť faldíky na brušku. Existuje ale napr. taktiež monokiny, ktoré tvoria len spodok, v-kiny, kde spodní diel plaviek tvorí písmeno v, alebo napr. T-back, spodok, ktorý pripomína tanga, ale bez trojuholníku vzadu – tam sú len šnúrky.

Keď si predstavíme, aké typy plaviek dnes existujú, je skoro podivné, že klasické bikiny na svojej prehliadke nechcela nosiť žiadna modelka a musela ich predvádzať striptérka – niektoré dnešné typy plaviek si na normálnych žien dokážeme len ťažko predstaviť.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.