Prežiť lavínu je niečo ako zázrak. Šanca, že prežijete tento nebezpečný prírodný živel je len mizivá a v prípade, že nemáte žiadne zariadenie na detekciu sa vaše šance ešte viac zmenšujú. A práve to sa stalo vo francúzskych Alpách. Iba 12-ročný chlapec v lyžiarskom stredisku La Plagne v juhovýchodnom Francúzsku prežil pád lavíny aj napriek tomu, že bol pochovaný v snehu ešte neuveriteľných 40 minút po tom, ako ho tento živel v horách zasiahol.

avalanche fotografia
Foto od Ruth and Dave

Chlapec a jeho rodina lyžovali mimo zjazdovku (mimo pripravených lyžiarskych tratí), keď sa lavína behom niekoľkých minút strhla. On bol jediný, ktorého zachytila a ťahalo ho to so sebou ešte najmenej 100 metrov. Keďže chlapec nemal ani vysielací maják, ktorý by pomohol záchrancom, pravdepodobnosť, že sa im podarí nájsť ho, bola naozaj mizerná. Nakoniec sa však zázrak stal skutočnosťou a vďaka záchranárskym psom ho do 40 minút našli živého.

„Je to zázrak, pretože nemal so sebou ani žiadne zariadenie na detekciu. Šance na prežitie sú už po 15 minútach pod snehom nepatrné,“ povedal záchranár. Polícia uviedla, že jeden zo zázračných dôvodov, prečo chlapec prežil bol, že sneh neblokoval jeho dýchacie cesty. Jediné vážnejšie zranenie bola zlomená noha. Po vyslobodení ho ihneď odviezli do blízkej nemocnice v Grenobli.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.