Santorini je určite snom pre mnohých cestovateľov. Je to nádherný a romantický ostrov, hotový poklad na Zemi. Ak ste tam už boli, určite budete súhlasiť. Ak ste tam však neboli, nemali by ste prestať čítať. Dozviete sa o ňom množstvo faktov, ktoré vás možno presvedčia o tom, aby vaše kroky smerovali najbližšie práve tam. Zážitkov si odnesiete viac než dosť.

santorini fotografia
Photo by Mariamichelle

Fakt č. 1: Tento ostrov sa predtým nazýval Strogill, Kallisti aj Theras. Až o krížových výpravách v 13. storočí ho premenovali Benátčania na počesť sv. Santa Irini. A odvtedy bol ostrov každému známy ako Santorini.

Fakt č. 2: Existujú presne dva spôsoby, ako sa môžete na Santorini dostať, a to loďou alebo lietadlom. Ak si vyberiete ten prvý spôsob, budete cestovať aj na lanovke a istú časť cesty vás ponesie na chrbte osol vo výške 300 m. n. m., takže budete mať krásne výhľady.

Fakt č. 3: Pred viac ako 3 600 rokmi sa podarilo z ostrova úspešne evakuovať včas až 30 000 ľudí pred erupciou sopky. V minulom storočí objavili archeológovia takmer dokonale zachované mesto Akrotiri, ktoré bolo pochované pod 6 metrami popola.

Fakt č. 4: Na ostrove je ešte stále aktívna sopka, ktorá je momentálne v pokojnom stave. Vedci zistili, že za posledných 200 000 rokov došlo najmenej k dvanástim veľkým výbuchom.

Fakt č. 5: Jednotlivé erupcie spôsobili, že piesky na tamojších plážach sú rôzne sfarbené. Napr. v mestečku Kamari si môžete vychutnať pláže s nezvyčajným čiernym pieskom.

santorini kamari fotografia
Photo by Mariamichelle

Fakt č. 6: Na Santorini si môžete vychutnať jedne z najchutnejších a zároveň čerstvých gréckych jedál. Vďaka sopečnému pôvodu je pôda bohatá na minerály a je veľmi úrodná.

Fakt č. 7: Nájdete tam množstvo zariadení, kde vám poskytnú rybiu procedúru. Ide o to, že si ponoríte nohy do vody a budete cítiť, ako vám drobné rybky požierajú všetku mŕtvu kožu na nohách.

Fakt č. 8: Predpokladá sa, že cunami, ktoré pred miliónmi rokmi postihlo Krétu, zasiahlo aj Santorini. Do dnešného dňa sú tam totiž viditeľné stopy po tomto ničivom živle.

santorini kamari fotografia
Photo by jarekgrafik

Fakt č. 9: Prvé domy na ostrove boli postavené v jaskyniach. Tieto jaskynné domy sú stále veľmi aktuálne a tiež veľmi luxusné.

Fakt č. 10: Na Santorini je veľmi teplo a sucho, no nemá to žiaden vplyv na kvalitu vína. Ich víno sa dokonca považuje za jedno z najlepších na svete. Krajina je bohatá na minerály a tie mu dodávajú výbornú chuť.

Fakt č. 11: Nájdete tam naozaj veľa schodov. Je možné, že strávite aj niekoľko hodín chodením po schodoch, kým sa dostanete do svojej izby.

santorini kamari fotografia
Foto od JohnKarak

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.