Schizofrénia je bežnou chorobou, ktorou trpí približne 1% populácie. Zväčša postihuje mladých ľudí, líši sa to však podľa pohlavia. Vedci a výskumníci stále tvrdia, že táto choroba je nepochopená spoločnosťou a je potrebné to zmeniť. Nižšie sa dozviete o schizofrénii veľmi zaujímavé informácie.

people in dark fotografia
Foto od Marco Nürnberger

Schizofrénia je bežnou chorobou

– Objavuje sa po celom svete vo všetkých rasách, kultúrach a spoločenských triedach.
– Štúdie ukázali, že prisťahovalecké populácie s nižšou sociálno-ekonomickou úrovňou majú väčšiu šancu, že im bude diagnostikovaná schizofrénia.
– Vo svete postihuje táto choroba približne 1% populácie.

Schizofrénia je bio-chemická porucha mozgu

– Ide o vážnu duševnú chorobu s príznakmi psychózy.
– Psychóza je definovaná ako strata kontaktu s realitou a typicky zahŕňa halucinácie a bludné myslenie.
– Je to choroba, ktorá ovplyvňuje vnímanie, myslenie, pocity a správanie človeka.

Schizofrénia postihuje najmä mladých ľudí

– Najčastejšie sa choroba prejaví už vo veku 16 – 30 rokov.
– Jednotlivcom, ktorým diagnostikujú toto ochorenie v mladom veku, majú väčšinou nižšiu úroveň vzdelania a často ich schizofrénia privedie až k bezdomovectvu.
– Táto choroba sa len veľmi zriedka prejaví po 40. roku života.

U mužov je to inak ako u žien

– Vo všeobecnosti sa mužom schizofrénia prvýkrát objaví vo veku 16 až 20 rokov, zatiaľ čo u žien je to od 25 do 30 rokov. Predpokladá sa, že ženy sú dlhšie chránené estrogénom a progesterónom.

Ľudia so schizofréniou sa často cítia beznádejne a majú samovražedné sklony

– Depresia je najčastejšou príčinou samovraždy u ľudí trpiacich schizofréniou.
– Štyria z desiatich jedincov sa pokúsia o samovraždu a jeden z desiatich zomrie.
– 70% samovrážd sa vyskytuje pred dosiahnutím veku 33 rokov, a to najmä u mladých mužov. Je dôležité, aby v spoločnosti existovali adekvátne podpory a služby.

Stigma a schizofrénia

– Kvôli nedostatočnému pochopeniu tejto choroby spoločnosťou sa mnohí ľudia trpiaci  schizofréniou rozhodnú, že svoju diagnózu nikomu neprezradia.
– Schizofrenickí jednotlivci ťažšie udržiavajú priateľstvo, hľadajú si bývanie a taktiež majú problém dlhodobo pracovať.
– Médiá zvyčajne zobrazujú ľudí so schizofréniou ako náchylných k násiliu, avšak jedinec so schizofréniou je v skutočnosti oveľa častejšie obeťou násilia ako páchateľom.

Nedávny výskum ukazuje, že čím skôr je táto choroba diagnostikovaná, tým lepšie sa s ňou zaobchádza. Nové antipsychotické lieky významne prispievajú najmä k ozdraveniu novo diagnostikovaných osôb a dosahujú menej vedľajších účinkov.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.