Základná definícia sebakontroly podľa psychológov je “schopnosť ovládať svoje impulzívne emócie a správanie, aby sme boli schopní dosiahnuť isté ciele.” Neschopnosť ovládať sám seba je však oveľa bežnejšia než ste si mysleli. Dobrou správou je, že sa to dá ľahko naučiť. Tu je niekoľko rád, ako na to.

1. Pamätajte na úsmev

Podľa poslednej štúdie vie úsmev spraviť poriadny kus roboty. Aj keď to tak necítite, usmievajte sa – dokážete tým oklamať váš mozog, ktorý si bude myslieť, že máte radosť.

2. Sústreďte sa na dýchanie

Naučiť sa kontrolovať dýchanie je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste sa mali sústrediť. Keď cítite, že je toho na vás veľa, zavrite oči a sústreďte sa na vaše dýchanie.

3. Píšte si denník

Písanie denníka je skvelý spôsob toho, ako sa najlepšie spoznať. Denník považujte za svojho najlepšieho priateľa, ktorému plne dôverujete a nebojíte sa mu čokoľvek povedať. Akonáhle sa začnete cítiť zle, zapíšte si to do denníka a uvidíte, ako sa vám uľaví.

4. Zmeňte nezdravé návyky

Je to jednoduché, neutápajte svoj žiaľ v sladkostiach. Namiesto toho si choďte zacvičiť a vybite negatívne emócie z tela von. Ak máte chuť nezmyselne utrácať peniaze, len aby vás to trochu potešilo, choďte radšej na prechádzku na čerstvom vzduchu.

5. Vytvorte si tú správnu rutinu

Slovo rutina možno nie je najobľúbenejším slovom v modernom slovníku, je však podstatná, ak ide o starostlivosť o seba. Rutiny podporujú zlepšenie mentálneho stavu. Skúste ísť večer na prechádzku alebo obmedzte sociálne siete na 30 minút denne. Uvidíte, ako vám to zlepší život.

6. Naplánujte si, čo všetko chcete v daný deň spraviť

Aby ste si vytvorili rozumnú rutinu, pomôže vám v tom zapisovanie si povinností. Je veľmi dôležité pripomínať si ciele, ktoré chcete dosiahnuť, inak na ne veľmi rýchlo zabudnete.

7. Vyhraďte si čas pre seba

Často sme svojimi najväčšími kritikmi a aj keď vieme, ako byť milí na iných, zvyčajne zabúdame byť milí na seba. Skúste si nájsť čas pre seba a jednoducho relaxujte. Robte to, čo vám prináša radosť – hrajte na hudobný nástroj, maľujte, spievajte, tancujte, robte čokoľvek, na čo máte chuť.

8. Naučte sa meditovať

Meditácia je niečo, v čom sa môže stať majstrom úplne každý. V mnohých kultúrach takto trénujú svoje mysle, aby prišli k uvedomeniu si samých seba. David Lynch medituje dvakrát denne od roku 1973 a povedal, že má vďaka tomu veľkú zásobu energie, kreativity a radosti.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.