Mnohí z nás si predstavujú ostrov Bali ako raj na zemi s nedotknutými bielymi plážami a krištáľovo čistými vodami, ale skutočnosť je iná. Tí, ktorí majú to šťastie žiť na tomto mieste vedia, že tento „raj“ je často preplnený odpadkami. Avšak dve mladé obyvateľky tohto ostrova sa to rozhodli zmeniť.

V roku 2013, iba 15 a 17-ročné dievčatá, Melati a Isabel Wijsen spustili projekt, ktorý mal za cieľ zbaviť sa nadobro plastových tašiek. Celý ostrovný systém je druhým najväčším svetovým znečisťovateľom oceánov, a to práve plastovým odpadom.

Photo by youtube

Dievčatá sa inšpirovali v škole svetovými lídrami, ako Martin Luther King mladší či Mahatma Gandhi. Tieto osobnosti totiž priniesli pozitívnu zmenu a neraz pomohli našej planéte. V júli 2015 prišla provincia Bali s listom, v ktorom sa zaviazala pracovať na zákaze do konca roka 2018. Tento dokument podpísal guvernér Mangku Pastikou.

Pred dvoma rokmi, po zozbieraní 100 000 podpisov, prestalo letisko na Bali oficiálne používať plastové tašky. Minulý rok zorganizovali mimovládne a miestne podniky najväčšiu akciu zameranú na vyčistenie pláží, v celej histórii ostrova. Ruku k dielu priložilo až 12 000 dobrovoľníkov, ktorí odstránili neuveriteľných 40 ton odpadu a to na 55 samostatných miestach po celom ostrove.

Odkedy v roku 2013 vyvrcholili snahy týchto dvoch spomínaných dievčat urobiť niečo pre ostrov, podarilo sa im dosiahnuť už niekoľko pozoruhodných úspechov. A to vrátane pozvánky na diskusiu TED, ktorá sa zaoberala problémom plastového odpadu a ich prístupom k jeho riešeniu. Dočkali sa tiež pozvania na konferenciu OSN, ktorá sa zaoberala oceánmi. A to už v takom mladom veku.

Photo by youtube

Melati a Isabel sa dokonca pravidelne zúčastňovali na stretnutiach s tamojšou vládou v priebehu roka 2017. Dievčatá riešili či provincia Bali má právomoc zaviesť všeobecný zákaz používania jednorazových plastových tašiek. Podľa nich je to jednoznačne. Sestry totiž vedia, že ekonomické stimuly uľahčia priviesť do platnosti úplný zákaz a navrhli zdaniť všetky vyrobené a predávané plastové vrecká. Poukazujú aj na to, že v 40 krajinách sa už podarilo zaviesť odvody, zákazy a dane z plastových vreciek a že ich vlastný ostrov kvôli znečisťovaniu stráca každoročne príjmy z turistiky, a to vo výške približne až 53 miliónov dolárov.

Sestry neúnavne pracujú na cieli, ktorý si stanovili. A zdá sa, že zatiaľ veľmi úspešne. Kiežby sa im podarilo inšpirovať postupne ďalších a ďalších, najmä mladých ľudí.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.