Výborná správa prišla z extrémne znepriatelenej a nebezpečnej zóny. Zdá sa, že ľady sa pohli a môžeme sa zatiaľ tešiť aspoň z čiastočných činností, ktoré vedú k zmierneniu napätia. Severná Kórea a Južná Kórea sú v dlhoročnom konflikte, no momentálne poskytli ďalšie významné kroky k zmiereniu. Zaviazali sa totiž odstrániť nášľapné míny z demilitarizovanej zóny (DMZ).

north korea and south korea fotografia
Foto od Göran Höglund (Kartläsarn)

Táto zóna predstavuje úsek dlhý 248 kilometrov, ktorý oddeľuje obidva národy. Je to nebezpečné miesto, no v týchto dňoch juhokórejská armáda začala v južných oblastiach odstraňovať bomby, presnejšie v obciach Panmunjom a „Arrow Head Hill“, zatiaľ čo severokórejskí technici údajne začali proces odmínovania na svojom vlastnom území.

Kórejčania budú tieto nebezpečné míny zneškodňovať v priebehu nasledujúcich troch týždňov. Po skončení budú pokračovať v naplňovaní dohôd, ktoré uzavreli počas ich nedávnych mierových rozhovorov. A medzi dohody patrí aj odstránenie desiatich strážnych miest z hraníc do konca novembra. Dôkazom toho, že naozaj ide o výborné správy je aj fakt, že od roku 2000 je to vôbec po prvýkrát, kedy sa kórejské krajiny zaviazali odstrániť svoje nášľapné míny.

Okrem toho, že DMZ je plná výbušnín – nachádza sa tam viac ako 2 milióny nášľapných mín, existuje tiež podozrenie, že obsahuje pozostatky viac ako 300 vojakov OSN a severokórejských vojakov ešte z čias kórejskej vojny, ktorá sa odohrala v rokoch 1950-1953. Pozdĺž hraníc je tiež pochovaných množstvo juhokórejských a čínskych vojakov. Navyše, obe krajiny teraz preto plánujú spustiť prvý spoločný výkop, aby tak získali pozostatky vojakov.

Tento pokrok v diplomacii a spolupráci dáva všetkým dôvod na optimizmus aj z vďaka sľubom, ktoré dali kórejskí lídri vo vyhlásení Panmunjom o mieri, prosperite a zjednotení na Kórejskom polostrove. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, no zdá sa, že tento pokrok je významný a postupnými krokmi sa napätie výrazne zníži. Možno príde aj k celkovému zmiereniu. Chce to však čas. Zostáva už len dúfať, že aj takýto dlhoročný nevraživý vzťah medzi dvomi krajinami sa môže zmeniť.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.