Keď sa povie Severný pól, väčšina ľudí si predstaví Santa Clausa. Avšak, táto vymyslená rozprávková bytosť oficiálne sídli vo Fínsku, kde má svoju dedinku. Severný pól nie je najchladnejšie miesto na Zemi, každý rok sa tam koná maratón a nikto ho nevlastní. Okrem týchto zaujímavosti sa dočítate ešte oveľa viac.

north pole fotografia
Foto od Noel_Bauza

Fakt č. 1: Nikto ho nevlastní. A nenachádza sa ani na pevnine, ale na zamrznutej vode, a preto sa považuje za medzinárodné vody.

Fakt č. 2: Na Severnom póle je v skutočnosti oveľa teplejšie ako na Južnom. Teploty sa tam v zime pohybujú okolo -45 stupňov Celzia, zatiaľ čo na Južnom póle až okolo -76 stupňov Celzia.

Fakt č. 3: Možno ste už o tom počuli a ak nie, tak teraz sa dozviete, že sa tam beží maratón. Maratón sa tam usporadúva už od roku 2002. Avšak, nie je tak úplne pre všetkých. Musíte totiž zaplatiť okolo 15-tisíc dolárov súvisiacich s dopravou, ubytovaním a jazdu vrtuľníkom, ktorý vás musí prepraviť na stanovené miesto.

Fakt č. 4: V tamojších vodách žijú „jednorožce“. Narval jednorohý je malá veľryba, ktorej kel môže dorásť až do dĺžky 2,5 metra.

Fakt č. 5: Neexistujú tam žiadne časové pásma a Slnko vychádza a zachádza iba raz za rok.

Fakt č. 6: Dedinka Santa Clausa, s ktorou sa stretnete v takmer každom americkom vianočnom filme, naozaj existuje. Nachádza sa vo Fínsku za polárnym kruhom. Jej súčasťou je sobia farma a môžete odtiaľ poslať list so Santovou osobnou pečiatkou.

santa claus village fotografia
Foto od timo_w2s

Fakt č. 7: V skutočnosti existujú až štyri severné póly.

Fakt č. 8: Keď váš kompas ukazuje na sever, tak ukazuje na Severný pól, ktorý sa tiež nazýva magnetický severný pól.

Fakt č. 9: Počas minulého storočia prešiel geomagnetický severný pól z Grónska do Kanady.

Fakt č. 10: Lekár a arktický prieskumník Frederick Cook uviedol, že v apríli 1908 dosiahol severný pól. Následný výskum však jeho tvrdenia spochybnil a za chlapíka, ktorý sa tam dostal ako prvý, je považovaný Peary.

Fakt č. 11: Podľa istej štúdie vykonanej podľa geologického prieskumu z roku 2008, má Arktída 20 percent nevyužitých a obnoviteľných ložísk ropy a zemného plynu.

Fakt č. 12: Zatiaľ čo sú tamojšie podmienky považované za príliš ťažké pre život, aj napriek tomu tam prebývajú domorodé kmene žijúce v severnej Kanade a na Aljaške. A, samozrejme, žije tam aj mnoho zvierat.

santa claus village fotografia
Foto od 4924546

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.