Sechely síce môžu byť najmenšou africkou krajinou, to však neznamená, že nemajú čo ponúknuť. Stačí si spomenúť na snehobiele pláže, bohatý morský svet a luxusné hotely – presne to láka tých 350 000 turistov, ktorí ich ročne navštívia. Vedeli ste, že cez 99% tejto krajiny tvorí voda? Toto a mnoho ďalších faktov sa dozviete v dnešnom článku.

1. Seychely sa ako jediné vo svete pýšia žulovými ostrovmi

Zdroj: BigSevenTravel

Kde bolo, tam, bolo 200 miliónov rokov dozadu boli Seychely súčasťou superkontinentu s názvom Gondwana. Zhruba pre 75 miliónmi rokov sa Seychelly v dôsledku tektonických pohybov oddelili a vytvorili 113 ostrovčekov. Narozdiel od iných ostrovov sú tie seychelské zo žuly. Nájdete ju takmer všade, dokonca aj na plážach.

2. Hlavné mesto je jedným z najmenších na svete

Zdroj: BigSevenTravel

Victoria leží medzi horami a morom a rozprestiera sa na ploche len 20 km². Tvorí ho len niečo cez dvadsať ulíc, napriek tomu je však najrozvinutejšie seychelské mesto. Žijú tu až ⅔ celkovej populácie, čo predstavuje 26 tisíc ľudí.

3. Sú domovom najväčších korytnačiek…

Zdroj: BigSevenTravel

Žije tu až niečo cez 150 tisích týchto v UNESCO zaradených živočíchov. Napriek tomu, aké množstvo ich tu žije, nie je jednoduché sa k nim dostať. Najstaršia z nich, Esmeralda, váži cez 303 kilogramov a je minimálne 107 rokov stará.

4. … a najväčšieho orecha

Zdroj: BigSevenTravel

Lodoicea seychelská je špecifický druh palmy, ktorý rastie len na Seycheloch. Zaujímavá je aj tým, do akých rozmerov dorastajú jej plody. Tieto orechy vážia 15 – 30 kilogramov, historicky najväčší vážil až 42 kilogramov.

5. Boli obľúbené medzi pirátmi

Zdroj: BigSevenTravel

A nikto ich z toho nemôže viniť – sú naozaj lákavou destináciou. Podľa miestnej legendy ukryl na ostrove francúzsky pirát, Olivier Levasseur, poklad v hodnote 130 miliónov dolárov. Nečakajte však, že ho nájdete – skúšajú to už od roku 1949.

6. Pred Európanmi boli celkom neobývané

Zdroj: BigSevenTravel

To znamená, že na ostrovoch nežijú žiadni domorodí obyvatelia. Portugalci tvrdia, že oni objavili Seychely, a teda boli prvými, kto ich obýval, je však pravdepodobné, že to boli Arabi.

7. Neobyčajná delikatesa

Zdroj: BigSevenTravel

Nie sú už také obľúbené, ako tomu bolo kedysi, miestni však netopiere v kari stále konzumujú. Ak ste tam už boli, možno ste si všimli pasce na netopiere – rybárske siete visiace z paliem. Ak to nie je práve vaša šálka kávy, vyskúšajte ich slávny chlebovník – ikonické seychelské ovocie.

8. Kedysi tu žili krokodíly

Zdroj: TheCultureTrip

Keď sem prišli prví obyvatelia, čelili veľkému problému – krokodílom. Tie tu však okolo roku 1819 vyhynuli, no niektorí sem-tam tvrdia, že ich videli.

9. Na ostrove Moyenne straší

Zdroj: TheCultureTrip

Možno je to skôr mýtus, množstvo ľudí však verí, že je to pravda. Najznámejšou historkou je tá o duchovi, ktorý stráži zakopaný poklad. Muž, ktorý v 60. rokoch minulého storočia ostrov kúpil, tvrdí, že ho “obýva” viac duchov.

10. Cez 99 % tvorí voda

Zdroj: TheCultureTrip

Seychely zaberajú plochu 1 374 000 km², z čoho len 459 km² (0,03 %) tvorí pevnina. Väčšina ostrovov je neobývaná a 90 % obyvateľstva žije na ostrove Mahe. Ďalšími dvoma najobývanejšími ostrovmi sú Praslin a La Digue.

Zdroj 1, Zdroj 2

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.