Je veľmi prirodzené chcieť sa hrať s hračkami, ktoré nám pripomínajú samých seba. Bohužiaľ, nie je k dispozícii príliš veľa bábik pre deti so zdravotným postihnutím, kvôli ktorému vyzerajú detičky inak ako tie zdravé. 39-ročná britská matka dvoch detí, Clare Tawell, sa rozhodla problém vyriešiť a vytvorila neziskovú organizáciu Bright Ears. Zameriava sa na úpravu bábik tak, aby zodpovedali zdravotnému stavu detí, ktorých trápi nejaká choroba.

Najväčšou inšpiráciou pre Clare bola jej štvorročná dcéra Matilda, ktorá je nepočujúca. „Začala som sa cítiť skutočne skľúčene, keď som nemohla nájsť bábiku alebo hračku s načúvacími prístrojmi,“ povedala matka. Bábiky vyrába vo svojom voľnom čase a jej cieľom je, aby sa každé dieťa so zdravotným postihnutím hralo s hračkami, ktoré vyzerajú ako ono samo. Šikovná žena tak dúfa, že prostredníctvom svojich ručne vyrobených bábik a iných hračiek podporí tieto deti a najmä ich inkluzívnosť.

Clare predala od začiatku svojej misie, ktorú odštartovala v roku 2017, viac ako 2 000 bábik. Dúfa, že v budúcnosti budú môcť deti so zdravotným postihnutím nájsť vo všetkých obchodoch bábiky s rázštepom na perách alebo načúvacími prístrojmi, ktoré budú hneď vedľa bežných bábik. Takto sa budú tieto detičky cítiť normálne a zároveň rovnako ako tie ostatné. Podľa Clare žijeme vo svete, v ktorom sa kladie veľký dôraz na to „byť normálny“ a ktokoľvek, kto vyzerá inak sa necíti dobre, pretože je „iný“. To môže ovplyvniť dôveru detí v seba samých a taktiež ich sebaúctu.

Tieto bábiky si nekupujú iba jednotlivci, ale dokonca aj školy a škôlky.

 

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.