Štúdia v Spojenom kráľovstve ukázala, že až 15% dievčat a žien si nemôže dovoliť kúpiť základné ženské hygienické potreby. Vložky či tampóny určené pre menštruáciu sú absolútne bežnou vecou, ku ktorej by mal mať prístup každá jedna žena. A Škótsko si to veľmi dobre uvedomuje.

Chudoba je skutočný problém a ak človek nemá ani na základné veci, tak je to veľmi zle. Škótsko sa tak rozhodlo prijať zákon, ktorého cieľom je zabezpečiť ženám vložky a tiež tampóny úplne zadarmo. Zákon, ktorý navrhla Monica Lennon už prešiel prvým hlasovaním. Všetci však očakávajú, že čoskoro vstúpi do platnosti a Škótsko sa stane vôbec prvou krajinou, ktorá bude poskytovať tieto hygienické potreby zadarmo. Ženy stoja vložky i tampóny približne 10 dolárov mesačne a niektorí chudobní ľudia si ich kúpu skutočne nemôžu dovoliť. 

„Nie sú to luxusné predmety, no sú skutočne nevyhnutné a žiadna žena v Škótsku by nemala trpieť ich nedostatkom,“ uviedla škótska zákonodarkyňa Monica Lennon. Pred dvomi rokmi sa krajina stala prvou na svete, ktorá bezplatne sprístupnila tieto hygienické potreby na školách a univerzitách, pričom dnes to posúva ešte ďalej. Vláda poskytla na tento účel finančné prostriedky vo výške 6 miliónov eur.
Do plnenia cieľa sa zapojili aj niektoré miestne podniky a mnoho majiteľov reštaurácií, pričom už aj v týchto dňoch dodávajú hygienické výrobky zadarmo.

Zaujímavé kroky však v tomto smere podnikli aj iné krajiny. Proti chudobe a za dostupnosť základných potrieb bojujú tak, že ich oslobodzujú od dane. Takto to funguje v štátoch ako USA, Columbia, Keňa, Malajzia, Kanada, Austrália, India, Uganda, Nikaragua, Jamajka, Nigéria, Libanon či Trinidad a Tobago.

 

 

Zdroj

Foto: boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.