Rozvodovosť je dnes skutočne veľmi veľká. Kedysi boli spolu ľudia celý život, dnes sa rozvádzajú aj kvôli banálnym veciam. Možno je chyba tá, že ľudia majú pocit nahraditeľnosti, skrátka si povedia, že ak im partner v niečom nevyhovuje, tak ho vymenia. Ďalším problémom je komunikácia, pretože tá je dôležitá a často viazne. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že spoločné pozeranie romantických filmov môže byť účinným trikom, ktorý zachráni vaše manželstvo.

Zdravá komunikácia môže zachrániť vaše manželstvo

Čakali ste niekedy na svojho partnera doma a rozmýšľali ste, že tentoraz sa už otvoríte a poviete čo vás trápi a kvôli čomu ste smutní? Ale keď konečne dorazí, tak ako keby na to zabudnete a necháte si to hlboko vo svojom vnútri. A tu vzniká začarovaný kruh.

Zdravá komunikácia je kľúčom k šťastnému vzťahu. A keďže nie vždy vieme, ako veci vyriešiť bez nepríjemných účinkov, začíname veriť, že náš partner nie je ten pravý. Zatiaľ čo niektoré páry sú pripravené vyskúšať terapiu v tomto ťažkom štádiu, iné zas nie. A sami svoje problémy častokrát vyriešiť nedokážete. Aktívne počúvanie a empatia vás ale môžu zmeniť z nepriateľov na životných partnerov.

Čo na to vedci?

Vedci z University of Rochester hľadali spôsoby, ako pomôcť ľuďom vyhnúť sa rozvodu a dospeli k zaujímavým výsledkom.
Rozdelili 174 novomanželov do 3 skupín. Zatiaľ čo členovia prvých 2 skupín sa zamerali hlavne na terapie, tretia skupina účastníkov pracovala na svojom vzťahu doma. Prvá skupina sa naučila aktívne počúvať, efektívny trik, ktorý pomáha párom cítiť sa šťastnejšími a spokojnejšími vo vzťahu. Ako aktívny poslucháč sa musíte zamerať skôr na to, o čom váš partner hovorí a nie na pasívne počúvanie správy a ponáhľanie sa s odpoveďou. Na zvládnutie tejto zručnosti sa páry navzájom počúvali a potom opakovali to, čo počuli, aby sa ubezpečili, že správa bola pochopená bez chýb.

Páry z druhej skupiny sa pokúsili naplniť svoje vzťahy väčšou láskou a empatiou. Aby to dokázali, robili si navzájom pekné veci a pokúšali sa zvládnuť akceptovať vtipy svojich partnerov. Tretej skupine sme vyčlenili vlastnú kapitolu.

Sledovanie filmu je rovnako účinné ako párová terapia

Tretiu skupinu tvorili tí, ktorí mohli pracovať na svojich vzťahoch počas toho ako jedli popcorn a odpočívali doma na gauči. Na začiatku štúdie sa zúčastnili 10-minútovej prednášky, v ktorej vysvetlili, aké dôležité sú vzťahy a ako by im pri pohľade na vzájomné nezhody iných párov na obrazovke mohlo pomôcť všimnúť si svoje vlastné nepekné správanie.

Po prednáške sledovali film „Two for the Road“ a diskutovali o ňom pomocou špeciálneho zoznamu otázok. Napríklad sa pozreli na to, či sa hrdinovia snažili navzájom akceptovať aj keď boli iní, alebo či len na seba útočili. Porovnali tiež svoje vlastné vzťahy s tými, ktoré videli vo filme. Potom všetky páry dostali zoznam 47 filmov, ktoré mali sledovať doma a diskutovať o nich. Výsledky výskumníkov veľmi prekvapili. Odhalili, že od prístupu k filmu a diskusii očakávali nejaký bonus, nedokázali si však predstaviť, že by to bolo rovnako užitočné ako sedenia, ktoré zahŕňajú terapiu a intenzívnu prácu. Všetky tieto metódy znížili počet rozvodov o viac ako polovicu – z 24% medzi pármi v kontrolnej skupine na 11%.

Ronald Rogge, hlavný autor štúdie je presvedčený, že páry už zväčša majú všetky potrebné vzťahové zručnosti, ale treba im pripomenúť ako ich používať.

Nezáleží na tom, ako dlho ste manželmi

Vedci sa domnievajú, že táto metóda môže fungovať pre všetky manželstvá, bez ohľadu na dĺžku ich fungovania. Nový pohľad na správanie môže byť účinné v ktorejkoľvek fáze. Môže to byť taktiež fantastický spôsob, ako osláviť výročie – pozrite si romantický film, držte sa za ruky a diskutujte o ňom.

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.