Na Slnku rastie nová škvrna, ktorá môže pri erupcii ovplyvniť život na Zemi. Táto škvrna klasifikovaná ako AR2887 sa otáča k našej planéte a pri slnečnej erupcii môže zasiahnuť atmosféru Zeme. 

Zdroj: Youtube

Začiatkom tohto týždňa môžeme čeliť následkom zvýšenej slnečnej aktivity. Najľahším následkom môže byť polárna žiara, ktorá bude pozorovateľná v polárnych, prípadne aj v nižších častiach v okolí obratníka. Slnečné erupcie môžu v najhoršom prípade spôsobiť výpadky elektrickej energie a satelitného systému

A čo sú vlastne spomínané slnečné škvrny? Pod týmto pojmom rozumieme tmavšie a chladnejšie oblasti tejto hviezdy, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v oblastiach intenzívnej magnetickej aktivity. V prípade, že sa táto nahromadená energia uvoľní, nastane slnečná erupcia

Zdroj: Youtube

Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) skonštatoval, že slnečná aktivita bola za posledné dni veľmi nízka. Avšak región 2887, v ktorom sa spomínaná slnečná škvrna nachádza, vyprodukoval niekoľko výbuchov triedy B, čo znamená, že sa uvoľnila desaťnásobne väčšia slnečná energia ako pri triede A. 

Keďže sa slnečná škvrna za posledné dni zdvojnásobila, je možné, že pri výbuchu vyvrhne časť koronálnej hmoty, ktorá môže zasiahnuť Zem.

ZDROJ

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.