Vedci prišli s ďalším objavom, ktorý je prekvapivý. Vďaka hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu dospeli k záveru, že v našej slnečnej sústave zrejme skutočne existuje až 9 planét. Tento ďalekohľad o tom priniesol zatiaľ ten najjasnejší dôkaz. A nie, nejde o znovuobjavenie Pluta.

Ide o exoplanétu, ktorú zatiaľ pomenovali číslom, a to HD 106906b. Nuž a ako ste si už možno domysleli z názvu, tak v skutočnosti nejde o planétu nachádzajúcu sa v našej slnečnej sústave, pretože sa nachádza až vo vzdialenosti až 336 svetelných rokov. Obieha okolo vlastnej dvojice hviezd a v skutočnosti nejde o 9. planétu, ale poskytuje konkrétne informácie o tom, ako by mohla podobná planéta vyzerať v našej slnečnej sústave.

Vedci sa vyjadrili, že planéta má mimoriadne zvláštnu obežnú dráhu a otáča sa iba každých 15 000 rokov, pričom väčšinu času trávi niekoľko stoviek svetelných rokov od svojej hostiteľskej hviezdy. Existuje však vysoká pravdepodobnosť, že podobná planéta sa skutočne nachádza aj v našej slnečnej sústave. „Tento systém umožňuje jedinečné porovnanie so slnečnou sústavou,“ povedal vedec. Planéta je až 11-krát ťažšia ako Jupiter.

Aj keď pravdou je, že už bola objavená v roku 2013, tak vďaka hubblovmu ďalekohľadu sa vedcom podarilo zistiť o planéte viac informácii. Tí sa teraz pokúsia zistiť ako získala takú nezvyčajnú obežnú dráhu. Je zrejmé, že stále existuje viac otázok ako odpovedí, no vzácna exoplanéta by mala obsahovať stopy, ktoré pomôžu pochopiť systémy vzdialených hviezd, ale aj odhaliť tajomstvá, ktoré sa skrývajú v našej slnečnej sústave.

 

Zdroj

Foto: Pixabay, youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.