rhino java fotografia
Foto od Internet Archive Book Images

Malajzijské spravodajstvo Bernama prinieslo minulý týždeň smutnú správu o vyhynutí nosorožca jávskeho, ktorú oznámil na seminári malajzijský minister životného prostredia Dr. Hamim Samuri.

Tvrdí, že podľa posledných záznamov z malajzijskej divočiny, tento druh nosorožca vyhynul, zatiaľ čo nosorožec sumatriansky, tiger malajský, sunda pangolin a bizón indický sa zaradili medzi kriticky ohrozené druhy. Posledné stopy po nosorožcovi jávskom sú z roku 2010, kedy boli zachytené až tri poddruhy tohto nosorožca. Bohužiaľ, tento rok sa nepodarilo zachytiť žiadneho z nich aj napriek použitiu rôznych metód, vrátane nainštalovaného kamerového systému.

Medzi najhlavnejšie príčiny patrí neustále zmenšujúce sa životné prostredie, pytliactvo späté s nelegálnym obchodom a nehody na cestách. Divočina čelí rôznym hrozbám, ako je napríklad vyrubovanie lesov, čím druhy prichádzajú o svoje prirodzené prostredie… Rovnako je veľmi rozšírený čierny trh a pytliactvo, čoho dôsledkom je veľký úbytok tigrov a slonov, ktoré patria rovnako medzi ohrozené druhy.

Treba poznamenať, že okrem ľútosti k týmto zvieratám, by sme mali za tým vidieť aj niečo dôležitejšie. Často sme slepí a nevidíme spojitosti, ktoré majú vplyv na život, komplexnú sieť, v ktorej všetko od všetkého závisí. Potravinový reťazec od najmenších mikroorganizmov po tie najväčšie bytosti, udržiava pri živote aj nás.

ZDROJ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.