Africká krajina – Somálsko je známe po celom svete najmä kvôli tamojším pirátom, ktorí každý rok odchytávajú množstvo lodí. Je tam taktiež chudoba a obrovský problém so vzdelaním. Ak chcete vedieť o tejto krajine viac, neprestávajte čítať. Určite ste množstvo informácii nevedeli.

somalia fotografia
Foto od John Pavelka

Fakt č. 1: Krajina je prvým africkým národom, v ktorej Briti testovali lietadlá.

Fakt č. 2: Somálsko je jedinou krajinou na svete, ktorá nemá ústrednú formu vlády.

Fakt č. 3: Pri jedení doma je zvykom, že ženy najprv obslúžia mužov. Keď muži dojedia, až potom si sadnú ženy a jedia spolu s deťmi.

Fakt č. 4: Od somálskych žien sa automaticky očakáva, že sa podriadia mužom a splnia všetky svoje povinnosti ako dcéry, matky aj ženy.

Fakt č. 5: Nomádi v Somálsku považujú pasienky krajiny za verejné. Ak však rodina vykope vodu, nehnuteľnosť sa už považuje za jej majetok.

Fakt č. 6: Symbolom Somálska je ťava. Práve toto zviera im dáva mäso, mlieko, dopravu, príjem a štatút pre tých, ktorí ich vlastnia.

Fakt č. 7: Laas Geel sú jaskyne na vidieckom okraji mesta Hargeisa. Obsahujú jedne z najstarších známych jaskynných obrazov v Afrike.

Fakt č. 8: Somálsko bolo obývané minimálne od paleolitu.

Fakt č. 9: Zvykové právo Somálska je známe ako Xeer, čo je polycentrický právny systém bez inštitúcie alebo právneho zástupcu na určovanie a interpretáciu zákonov.

Fakt č. 10: Somálsko je jedinou islamskou krajinou na svete, ktorá sa môže pochváliť 100-percentnou koncentráciou moslimov.

Fakt č. 11: Táto krajina má najlacnejšie sadzby za mobilné tarify, pričom niektoré spoločnosti účtujú menej ako cent za minútu.

Fakt č. 12: Pôvod somálskeho ľudu nie je známy, aj keď niektorí historici tvrdia, že somálsky kmeň pochádza z juhoeurópskej vysočiny, ale postupne sa sťahoval do Afriky okolo roku 100 B.C.

Fakt č. 13: Somálsko má bohatú hudobnú tradíciu, ktorá sa vyvíjala z tamojšieho folklóru.

Fakt č. 14: Krajinu sužuje obrovská miera kriminality, jedna z najväčších na svete. Vyskytuje sa tam alarmujúci počet krádeží, násilných útokov, terorizmu, únosov a vrážd. Somálsko má tiež množstvo pirátov, ktorí sa plavia po mori. Každý rok odchytia niekoľko lodí.

Fakt č. 15: Somálske rodiny sú veľké, multigeneračné a patriarchálne. To znamená, že muži majú výrazné dominantné postavenie.

Fakt č. 16: Vzdelanie je v Somálsku stále veľkým problémom. Iba 37% ľudí starších ako 15 rokov dokáže čítať alebo písať. Žijú tam však aj ľudia, ktorí hovoria až 5 jazykmi. Vzdelávanie v celej krajine je napriek tomu veľmi problematické.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.