Pozná to asi každý človek. Prísť po náročnom dni domov, dať si teplú sprchu, hodiť sa do postele a v príjemnom omámení čakať na spánok. Na to, aby bol kvalitný a výdatný potrebujete však trošku viac než strohé vybavenie. Spálňa by mala byť príjemným a harmonickým miestom, kde načerpáte nielen fyzické, ale aj psychické sily do nového dňa.

 

 

 

Keď spánok neprichádza…

Občas spánok nie a nie prísť. Nekonečné hádzanie a prebúdzanie sa, ale zaspať sa jednoducho nepodarí, a tak ráno vstávate z viac unavení, ako ste boli večer. Tento scenár by sa rozhodne nemal často opakovať. Ak áno, znamená to, že niečo váš spánkový režim veľmi negatívne ovplyvňuje. V prvom rade by ste mali venovať pozornosť svojmu lôžku a matracu. Práve nevhodný výber postele je často dôvodom, ktorý spôsobuje nedostatočnú kvalitu spánku, preto by ste sa mali zamyslieť, či tá vaša spĺňa správne parametre. Zistite, či:

  • je dostatočne dlhá a široká,
  • vám vyhovuje jej prevedenie,
  • je správne umiestnená,
  • je zo zdravotne nezávadných materiálov,
  • je dostatočne vysoká,
  • je vybavená kvalitným a pevným roštom a matracom.
Zdroj obrázka: Stock-Asso / Shutterstock.com

Matrac v hlavnej úlohe

Práve matrac môže byť ďalším dôvodom problematického spánku. I odborníci z radov fyzioterapeutov a spánkových špecialistov sa zhodujú v tom, že kvalitný matrac zabráni bolestiam chrbtice a hlavy, zaistí telu dokonalé uvoľnenie a tým prinesie výdatný spánok. Zároveň telo podrží v oblastiach, ktoré sú najproblematickejšie, a to v oblasti bedier a krku. Preto by mal byť dostatočne tuhý, ale zároveň ergonomický a priedušný. Zásadným parametrom pri jeho výbere je výška. Všeobecne platí, čím vyšší, tým lepšie. Na ich výhodný nákup môžete využiť napríklad .

Využite prirodzené čističe vzduchu

Hoci sa hovorí, že s kvetmi by ste to obzvlášť v spálni nemali preháňať, nie je to celkom tak. Existujú totiž druhy rastlín, ktoré vzduch čistia, čo je v prípade spálne veľmi vítaný efekt. Ak stojíte o trochu zelene, zvoľte napríklad tieto:

  • dracena,
  • svokrin jazyk,
  • banánovník,

Tieto rastliny nielen, že dokážu pohltiť až 85 % škodlivín, ako napríklad formaldehyd, benzén či amoniak, ale navyše tlmia hluk a zvlhčujú vzduch. O konkrétnom výbere sa ideálne poraďte s odborníkmi, aby ste zvolili správnu rastlinu podľa podmienok v danej miestnosti. Nezabudnite sa informovať o vhodnom umiestnení, starostlivosti a tiež zálievke.

Vzdušná miestnosť pre kvalitný oddych

Spálňa je miestnosť, v ktorej by ste sa mali vyvarovať zbytočných úložných priestorov, či veľkých kusov nábytku. Čím menej ich tam budete mať, tým bude pôsobiť vzdušnejšie a príjemnejšie. Ak sa však bez nich nezaobídete, skúste ich aspoň vyriešiť minimalisticky a účelne. Namiesto viacerých skríň zvoľte aj praktické s viacerými zásuvkami, ktoré vám rovnako spravia dobrú službu a navyše pôsobia menej rušivo.

 

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Televízor – pohroma či spoločník?

Ak riešite rébus zvaný televízor – áno alebo nie, tak verte, že jednoznačnej odpovede sa nedopátrate. Odborníci hovoria jednoznačné „nie“ kvôli žiareniu, negatívne ovplyvňujúcemu kvalitu spánku. Otázka preto skôr stojí až prozaicky jednoducho – buď ho v spálni chcete, alebo nechcete. Ak áno, umiestnite ho dostatočne ďaleko od lôžka a nezabudnite nastaviť automatické vypnutie pre prípad, že by vás spánok premohol skôr, než tlačidlo stačíte stlačiť vy.

 

A ešte jedna rada na záver. Majte na pamäti, že ďalším nevyhnutným predpokladom dobrého spánku je výdatné vetranie. Spálni by ste mali dopriať dostatočný príliv čerstvého vzduchu tesne pred tým, než si ľahnete.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.