Možno ste zachytili správu, ktorá obletela svet. Ak nie, tak ide o to, že jedna z najznámejších španielskych pamiatok bola postavená bez stavebného povolenia. A to sa nezaobišlo bez odozvy. Bazilika Sagrada Familia najnovšie súhlasila s pokutou v hodnote 41 miliónov dolárov, ktorú jej udelil mestský úrad. Zvláštne je, že túto baziliku začali stavať pred viac ako 100 rokmi – v roku 1882 a až teraz sa zistilo, že stavebné povolenie chýba.

sagrada familia barcelona fotografia
Photo by 3dman_eu

Barcelonský starosta prijal dohodu, že túto pokutu budú splácať v priebehu nasledujúcich desiatich rokoch. Následne budú finančné prostriedky z pokuty pridelené mestským projektom, ako napr. na zlepšenie dopravy, údržbu a verejné služby v meste.

Kostol navrhol katalánsky architekt Antoni Gaudí. Okrem tejto stavby navrhol aj niekoľko ďalších výstredných budov, ktoré dotvárajú panorámu Barcelony.

Gaudí zomrel v roku 1926, no toto jeho majstrovské dielo bolo aj napriek nedokončeniu zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO a čo viac, stalo sa jednou z najatraktívnejších turistických atrakcií v meste. V súčasnosti totiž baziliku navštívi približne 20 miliónov návštevníkov ročne.

Toto dielo chcú dokončiť v roku 2026, čo bude presne 100 rokov po smrti spomínaného architekta.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.