V Španielsku už dnes príjmu zákon, ktorým legalizujú eutanáziu. Ľudia so závažnými a nevyliečiteľnými chorobami si tak budú môcť zvoliť smrť a lekári predčasne ukončia ich život. Tento zákon má parlament schváliť už dnes, no do platnosti vstúpi v júni. 

Foto od Wikimedia

Nová právna úprava nielenže umožní trpiacim ľuďom ukončiť život profesionálnym zdravotníckym zákrokom, ale umožní im aj vziať si svoj vlastný život spôsobom asistovanej samovraždy, kedy ukončí pacient svoj život pod dohľadom zdravotníka. Podmienky, na základe ktorých bude môcť pacient ukončiť svoj život, budú však prísne.

V Španielsku bude môcť podstúpiť eutanáziu iba občan alebo ak má legálny trvalý pobyt v krajine a tiež musí byť plne pri vedomí, keď sa rozhodne pre tento zákrok. Žiadosť o ukončenie života musí byť podaná dvakrát v rozmedzí 15 dní a musí by schválená lekárom i hodnotiacim orgánom.

Foto od Wikimedia/ Salvador Illa

Minister zdravotníctva Salvador Illa ešte v decembri, keď návrh schválila dolná komora parlamentu, povedal toto: „Je to dôležitý deň pre všetkých občanov, pretože smerujeme k spravodlivejšej a humánnejšej spoločnosti. Je to však dôležitý deň pre všetkých tých, ktorí trpia vážnym utrpením a tiež pre ich rodinu“. 

Prieskum verejnej mienky ešte z roku 2019 ukázal, že až 90% Španielov je za dekriminalizáciu eutanázie. Samozrejme, aj tentoraz sa nášli kritici. Na ich čele je katolícka cirkev, ktorá tento krok hneď odsúdila. Biskupská konferencia, ktorá zoskupuje španielskych biskupov uviedla, že eutanázia je vždy len vražda. Belgicko, Holandsko a Luxembursko sú doteraz jedinými krajinami v Európskej únii, v ktorých je eutanázia legálna.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.