Vláda v Španielsku schválila projekt, ktorý odštartujú v krajine na jeseň. Pôjde o pilotný program, ktorý sa zameria na testovanie 4-dňového pracovného času a teda aj toho, aké výhody a nevýhody prináša. Chcú zároveň zvýšiť produktivitu u zamestnancov a znížiť nezamestnanosť.

Foto od Pixabay

Tento návrh predložila do parlamentu ľavicová strana, ktorý nedávno vláda prijala. Predseda tejto strany sa vyjadril takto: „Dokázali sme to! Dohodli sme sa s vládou na podpore pilotného programu týkajúceho sa skrátenia pracovného týždňa. Európske fondy by nám mali slúžiť aj na preorientovanie hospodárstva s cieľom zlepšiť zdravie, starostlivosť o životné prostredie a zvýšenie produktivity“.  

V roku 2019 bola vykonaná štúdia, ktorá skúmala práve kratší pracovný týždeň a porovnávala ho s dlhším. Zistilo sa, že produktívnejší sú tí zamestnanci, ktorí pracujú počas týždňa menej dní. Napríklad zamestnanci v Dánsku, teda v krajine, kde majú stanovený najkratší pracovný týždeň v Európe, sú až o 23,5% produktívnejší než napríklad pracovníci v Spojenom kráľovstve.

Foto od Wikimedia

A práve predseda politickej strany, ktorá tento návrh predložila je toho názoru, že ak zamestnanec pracuje viac hodín, tak to automaticky neznamená, že pracuje lepšie. „Španielsko patrí medzi krajiny, kde ľudia pracujú viac hodín ako je európsky priemer, ale napriek tomu nepatríme medzi najproduktívnejšie krajiny,“ uviedol spomínaný predseda.

Krajina je odhodlaná bojovať aj s vysokou nezamestnanosťou, ktorá je na úrovni až 16,13% a je jedna z najvyšších v celej Európskej únii. V návrhu strana uvádza, že pôjde o 3-ročný pilotný program a štát pokryje v prvom roku podnikom až 100% strát spôsobených kratším pracovným týždňom daným podnikom. V druhom roku to bude 50% a v treťom 33%. Počítajú s tým, že do projektu by sa mohlo zapojiť 200 väčších spoločností.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.