Účinky Spiruliny – Na čo je dobrá? Ľudia ju vyhľadávajú napríklad na chudnutie

1922

Spirulina je v podstate modrozelená riasa. Je ľahko získateľná a ide o netoxický druh baktérií odborne zvanej Arthrospira. Často sa používa ako vegánsky a tiež mimoriadne bohatý zdroj bielkovín a vitamínu B12. Obsahuje medzi 55 – 70% bielkovín, ale štúdie naznačujú, že čo sa týka vitamínu B12, tak je len jeho čiastkovým zdrojom, pretože vitamín sa po požití neabsorbuje dobre. Táto riasa je však skvelý doplnok výživy a čo všetko dokáže, ako sa užíva i odporúčané dávky sa dozviete, ak prejdete nižšie. Zaujímavosťou je, že ju konzumovali už starodávni Aztékovia a postupne sa dostala späť na svoje výslnie v priebehu niekoľkých rokov.

Spirulina

 

Účinky Spiruliny (chudnutie, železo, cholesterol)

Má hneď niekoľko výhod a nie je ich veru málo. Patrí medzi vôbec najobľúbenejšie doplnky na svete, čo vzhľadom na jej prínosy nie je žiadnou náhodou. Je nabitá rôznymi živinami a antioxidantmi, ktoré môžu prospieť vášmu telu a mozgu.

Spirulina môže zlepšiť metabolizmus lipidov a glukózy a súčasne znižovať tuk v pečeni a chrániť srdce.

Štúdie na zvieratách sú tiež veľmi sľubné, pretože sa ukázalo, že riasa má podobnú účinnosť ako bežne používané lieky, pokiaľ ide o neurologické poruchy. Tieto účinky sa rozširujú aj na artritídu a imunológiu. Spirulina má niekoľko aktívnych zložiek. Hlavná zložka sa nazýva fykocyanobilín. Je v neposlednom rade známa tým, že má silné antioxidačné a protizápalové účinky.

A aby sme mali pokope všetky jej výhody, resp. aspoň tie najhlavnejšie, tak tu vám ponúkame zoznam 15 zdravotných výhod spiruliny:

Je mimoriadne bohatá na živiny

Obsahuje vitamín B1, B2, B3, železo, proteíny či meď.

Má silné antioxidačné a protizápalové účinky

Spirulina je totiž fantastickým zdrojom antioxidantov, ktoré vás môžu chrániť pred oxidačným poškodením.

Môže znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov

Srdcové choroby sú v rebríčkoch na poprednom mieste, pretože spôsobujú takmer z najviac úmrtí ľudí na svete. A ako sa ukazuje, spirulina pozitívne ovplyvňuje mnohé z faktorov spojených so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Spirulina vám môže efektívne pomôcť znížiť cholesterol.

Chráni pred vznikom tzv. zlého cholesterolu

Jedným z kľúčových krokov vo vývoji srdcových chorôb je oxidácia „zlého“ LDL cholesterolu, pred čím nás spirulina taktiež môže ochrániť. V užívalo 25 ľudí s cukrovkou II typu 2 gramy spiruliny. Bolo u nich pozorovaný nárast „dobrého“ cholesterolu (HDL) a naopak úbytok toho „zlého“(LDL)

Má účinné „nástroje“ v boji proti rakovine.

Výskumy ukazujú, že spirulina má protirakovinové účinky a tiež môže znižiť riziko výskytu rakoviny úst. Podporuje to napríklad a táto .

Môže znižovať krvný tlak

Vysoký krvný tlak je hlavnou hnacou silou mnohých závažných chorôb vrátane infarktu myokardu, mozgovej mŕtvice či chronického ochorenia obličiek. Vysoký krvný tlak dlhodobo predstavuje rôzne problémy pre ľudí, preto všetko, čo s ním dokáže účinne bojovať, je pre nás len dobré. Dávka 4,5g spiruliny sa javí ako účinná pri jedincoch s normálnou hodnotou krvého tlaku. ()

Má pozitívne účinky proti alergii

Alergická rinitída sa vyznačuje zápalom v nosných priechodoch. Spúšťajú ju environmentálne alergény, napríklad peľ, zvieracie chlpy alebo dokonca pšeničný prach. Spirulina je obľúbenou alternatívnou liečbou príznakov alergickej rinitídy. V na ktorej sa podieľalo 127 dobrovoľníkov sa zistilo, že užívanie 2 gramov spiruliny denne môže dramaticky znížiť prejavy alergických reakcií ako napríklad svrbenie, upchatie nosa či kýchanie.

Spurlina vo forme prášku

 

Spirulina môže byť účinná proti anémii

Najbežnejšia forma anémie je charakteristická znížením hemoglobínu alebo červených krviniek v krvi. Spirulina dokáže bojovať aj s týmto zdravotným problémom. Štúdia na 40 starších ľuďoch zistila, že užívanie spiruliny zvýšilo množstvo hemoglobínu v červených krvinkách a rovnako sa dobrovoľníkom zlepšila imunita.

Môže zlepšiť svalovú silu a vytrvalosť

Užívať ju preto môžu aj tí, ktorí majú problémy so svalovou únavou.

Môže pomôcť pri kontrole hladiny cukru v krvi

Cukrovka je nepríjemná choroba, ktorou dnes trpia nielen dospelí, ale aj deti. Štúdie na zvieratách poukazujú na schopnosť spiruliny znížiť hladinu krvného cukru. Dvojmesačná na 25 ľuďoch s cukrovkou typu II ukázala, že užívania 2 gramov spiruliny denne viedlo k pozoruhodnéhmu zníženiu hladiny cukru v krvi. Je ale potrebný ďalší výskum. V našom druhom článku nájdete, ktoré potraviny znižujú hladinu cukru v krvi.

Môže vám pomôcť schudnúť

Ľudia zvyčajne schudnú, ak príjmu menej kalórií ako vydajú. To zrejme je jasné každému. Spirulina je vysoko výživný nízkokalorický doplnok výživy, ktorý obsahuje veľa výživy v malom množstve prášku. Zaradenie spiruliny do stravy preto môže ľuďom pomôcť stratiť nadbytočné kilogramy.

Môže podporovať zdravie čriev

Spirulinu možno ľahko stráviť kvôli jej štruktúre. Štúdie na zvieratách zatiaľ ukázali, že spirulina môže podporovať zdravie čriev, keď ľudia starnú. Potrebné sú však ďalšie štúdie, najmä na ľuďoch.

Spirulina a podpora metabolizmu

Užívanie spiruliny môže pomôcť zrýchliť metabolizmus človeka. Vyššia rýchlosť metabolizmu následne vyvoláva pocit, že človek má viac energie. Rýchlejší metabolizmus tiež zvyšuje počet spálených kalórií každý deň, čo vám môže pomôcť pri chudnutí.

Je antitoxická

V niektorých častiach sveta sú ľudia vystavení riziku otravy kontaminovanou pitnou vodou a inými zdrojmi znečistených látok. Včasný výskum naznačuje, že spirulina môže ponúknuť spôsob liečby ľudí žijúcich v takýchto ťažkých podmienkach.

Bojuje proti depresií a úzkostiam

Dokáže pomáhať s poruchami nálady. Spirulina je totiž zdrojom tryptofánu. Tryptofán je aminokyselina, ktorá podporuje produkciu serotonínu. Serotonín hrá dôležitú úlohu pri duševnom zdraví. Ľudia s určitými chorobami duševného zdravia, ako sú depresia a úzkosť, môžu mať zníženú hladinu serotonínu. Užívanie doplnkov tryptofánu na udržanie zdravej hladiny serotonínu môže zohrávať úlohu pri podpore duševnej pohody. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické, preto je dobré venovať mu zaslúženú pozornosť.

Zaradenie spiruliny do stravy ako tablety či prášok

Spirulina je dostupná vo forme tabliet a prášku. Čo sa týka prášku, tak ten môžete užívať tak, že si ho napríklad pridáte do smoothies a nezľaknite sa, keď sa nápoj zmení na zelený ide o bežnú reakciu. Prášok ľudia zvyknú pridávať aj do šalátov, polievok, zeleninových a ovocných štiav. Nuž a niektorí zas preferujú tablety.

Tie sa užívajú jednoducho, keďže všetko čo musíte urobiť je prehĺtnuť tabletu. Zaobstarať si však môžete aj sušenú spirulinu z obchodov so zdravou výživou, z internetového obchodu, ale nájdete ju v drogériách.

Spirulina tablety
Tablety s obsahom spiruliny

Dávkovanie – Ako spirulinu užívať ?

Dávka spiruliny použitá v štúdiách skúmajúcich jej účinky sa veľmi líši. Vo všeobecnosti sa preukázalo, že 1 až 8 g za deň má určitý účinok. Konkrétna veľkosť dávky závisí aj od stavu, v akom sa používa.

  • Pri vysokom cholesterole môže byť totiž dávka v rozsahu 1 až 8 gramov za deň škodlivá.
  • Pre zdravie svaly boli použité dávky 2 až 7,5 g za deň.
  • Čo sa týka kontroly hladiny glukózy, tam boli pozorované mierne účinky pri 2 g za deň.
  • Krvný tlak môže byť ovplyvnený pri dávkach 3,5 – 4,5 g za deň.
  • Účinky na pečeň sa zas pozorovali pri dávkach 4,5 g za deň.

Dávky spiruliny v závislosti od hmotnosti človeka boli prepočítané a odporúčané nasledovne:

Hmotnosť (kilogram)Dávka (gram)
70 kg.11 g.
90 kg.14,5 g.
115 kg.18,2 g

Riziká užívania spiruliny a jej vedľajšie účinky

Úrad Spojených štátov pre potraviny a liečivá (FDA) ešte v roku 2014 uviedol, že väčšina ľudí spirulinu dobre toleruje, a preto nespôsobuje žiadne významné vedľajšie účinky, ktoré by boli pre zdravých ľudí nebezpečné. Avšak, najlepšie samozrejme urobíte, ak sa pred užitím tohto doplnku výživy poradíte so svojim lekárom. Tak si budete istý, že vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo a dôležité je tiež vedieť dávky, ktoré sú pre vás vhodné. Spirulina predstavuje riziko predovšetkým u ľudí, ktorí majú aj iné zdravotné problémy alebo alergie. Viac o nežiaducich učinkoch spiruliny sa dočítate v samostatnom článku.

Aký je rozdiel medzi spirulinou a chlorellou?

Dve riasy chlorella a spirulina sa odlišujú v detailoch. Aj z tohto dôvodu sú často predávané kombinovane v rámci jedného doplnku výživy. Chlorella má vyšší obsah tukov a kalórií a spirulina má vyšší obsah bielkovín. Ďalšie faktory sú prevažne spoločné ako napríklad regulácia cukru v krvi alebo vysoký obsah antioxidantov. Ak vás táto téma zaujíma viac podrobne prečítajte si o hlavných rozdieloch medzi spirulinou a chlorellou.

Ako sa spirulina pestuje?

V prírode nájdeme spirulinu podobne ako iné riasy rásť vo vysoko slaných vodách v subtropickom podnebnom pásme. Moderné poľnohospodárstvo využíva na pestovanie takzvané otvorené jazierka, ktoré zaručujú riase dostatok tepla, kvalitnej vody a množstvo živín na ktoré je spirulina veľmi citlivá. Ak by ste si túto riasu chceli vypestovať doma budete potrebovať veľa trpezlivosti a veľmi prívetivé podmienky. Spirulina sa totiž pestuje v špeciálnych vodných nádobách a neprichádza do kontaktu s pôdou. V osobitnom článku sa dozviete viac o pestovaní spiruliny .

Aké recepty zo spiruliny existujú?

Táto riasa je pomerne často využívaná v zdravej kuchyni. Kvôli jej zloženiu však mnoho kuchárov začalo vymýšľať pestré recepty aby konzumáciu spiruliny ľuďom uľahčili. Viete z nej pripraviť predovšetkým nápoje ako rôzne „zelené smoothies“ či koktaily. Existujú aj koláčiky či dokonca pesto.

 

 

 

 

Zdroj: ,2,3

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre