Britský premiér Boris Johnson oznámil plán zakázať predaj nových benzínových a naftových automobilov od roku 2030. Tento zákaz sa bude uplatňovať o päť rokov skôr, ako sa pôvodne plánovalo. Spojené kráľovstvo totiž pôvodne plánovalo zaviesť zákaz od roku 2040, a to v rámci pokračujúceho úsilia o zníženie emisií skleníkových plynov. Vo februári 2020 posunuli tento zákaz na rok 2035 a najnovšie to posunuli ešte o 5 rokov späť.

Foto od Wikimedia

O tomto vývoji informoval denník Financial Times. Predseda vlády údajne oznámi ambiciózny plán už čoskoro. Okrem toho sa od Johnsona údajne očakáva, že predstaví širší balík ekologických iniciatív. Spojené kráľovstvo sa bude snažiť naštartovať trh s elektrickými vozidlami, čím sa krajina priblíži k svojim cieľom v oblasti ekológie. Očakáva sa, že vláda od roku 2035 začne postupne ukončovať predaj aj plug-in hybridných automobilov.

Aj keď došlo k výraznému nárastu predaja elektromobilov, Financial Times uviedol, že stále tvoria menej ako 7% všetkých nových vozidiel zakúpených v Spojenom kráľovstve. Očakáva sa, že bude potrebné zvýšiť financovanie infraštruktúry, aby vedeli presvedčiť väčšinu motoristov k prechodu na novú technológiu, ktorá v súčasnosti stojí viac ako modely poháňané benzínom alebo naftou. Očakáva sa, že od budúceho roka bude na nabíjaciu infraštruktúru vyčlenených približne 500 miliónov libier zo štátnych prostriedkov.

Foto od Pixabay

Hovorca vlády uviedol: „Využívame každú príležitosť, aby sme nadviazali na fantastické výsledky Spojeného kráľovstva v oblasti riešenia zmeny podnebia. Tento mesiac premiér načrtol ambiciózne plány na opätovné ekologickejšie vybudovanie Spojeného kráľovstva ako svetového lídra v oblasti čistej veternej energie, čo je len jednou časťou jeho desaťbodového plánu zelenej priemyselnej revolúcie, ktorý bude stanovený ešte tento rok.“

 

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.