Nedávno sme písali o zákaze nosenia burok na verejnosti vo Švajčiarsku a najnovšie sa pridala ďalšia krajina. Ide konkrétne o Srí Lanku, ktorá však zašla ešte o čosi ďalej. Sarath Weerasekera, minister tejto krajiny pre verejnú bezpečnosť oznámil, že zakážu nosenie burok, ale zatvoria aj viac ako tisíc islamských škôl.

Foto od Pixabay

Budhizmus je síce najrozšírenejším náboženstvom v krajine, no islam tam taktiež veľmi rozšírený, údajne totiž na Srí Lanke žijú až 2 milióny moslimov. Burka je odev, ktorý nielenže pokrýva hlavu, ale aj zvyšok tela, okrem očí. Islamské ženy však nosia aj hidžáb, ktorý je potrebné odlíšiť od burky. Hidžáb je iný tým, že pokrýva iba hlavu ženy.

Minister zaujal k veci jasné stanovisko a povedal toto: „V začiatkoch moslimské ženy nenosili burku. Je to znak náboženského extrémizmu, ktorý vznikol len nedávno. Určite nosenie tohto odevu zakážeme“. Pokiaľ ide o moslimské školy, tak tie chcú zatvoriť z toho dôvodu, že učitelia v nich neučia podľa národných učebných osnov. „Nikto predsa nemôže otvoriť školu a učiť tam deti čo chce,“ dodal minister.

Burky už boli na Srí Lanke v roku 2019 dočasne zakázané po sérii teroristických útokov islamských extrémistov. V hoteloch a kostoloch bolo vtedy zavraždených viac ako 250 ľudí. Tentoraz sa teda odhodlali zakázať nosenie burky nadobro.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.