V čase, kedy ľudstvo kolíše medzi prirodzenosťou a vylepšeniami – plastické operácie, pichanie pier, zvýrazňovanie kontúr tváre a nosa – môže byť určovanie štandardov krásy trochu náročnejšie. Keď sa však pozrieme späť do minulosti, je jasné, aké štandardy boli považované za sofistikované a príťažlivé. Oproti dnešnému make-upu, ktorý si jednoducho zotrieme dole, museli ľudia v niektorých prípadoch pekne trpieť, aby zapadali do skupinky “krásnych”.

1. Veľké čelo z obdobia renesancie

Ak ste sa niekedy pozerali na renesančnú maľbu a ženy na nich sa vám zdali byť divné, chyba nie je vo vás. Obrovské čelo bolo ukazovateľom ženskej krásy. To je aj dôvod, prečo si niektoré ženy zvykli holiť kus vlasov.

2. Pokreslené nohy z čias 2. svetovej vojny

Počas vojny nebol dostatok nylonových pančúch, no bolo trendom, ak mali ženské nohy nejakú farbu. Preto sa na trhu zrazu objavilo množstvo farieb. Podľa Life Magazine 1942, “ak si farbu aplikujete správne, ani ten najvšímavejší človek nezbadá rozdiel od pančúch.” Niektoré ženy si dokonca farbili nohy kapustou, aby dosiahli požadovaný vzor.

3. V Číne obľubovali malé nohy

Deformácia nôh tlakom je jedna z mnohých foriem úprav tela, ako sa to však stalo v Číne také populárne, je neznáme. Táto metóda bola taká obľúbená. že aj ženy a dcéry aristokratov ju začali používať. Podstatou je 5 – 7 ročnému dievčatku zaviazať látku tak silno, že sa im začnú ohýbať a deformovať kosti a prsty sa skryjú pod chodidlo.

4. Mayom sa nepáčil ich prirodzený tvar lebky

Hovorí sa, že asi 1000 rokov pnl. začali Mayovia z estetických dôvodov upravovať lebky ich deťom. K hlave bol pripevnený kus dreva alebo iného predmetu, ktorý im tvaroval hlavy. Praktizovalo sa to u chlapcov aj dievčat. 

5. Dlhé nechty

Asi si hovoríte, že dlhé nechty sú modernou záležitosťou, pravda je však taká, že v Číne boli už dávno štandardom krásy. Počas dynastie Čching mali mužské aj ženské nechty dĺžku zhruba 20 – 25 cm. Niektoré ženy na nich dokonca nosili zlaté ochranné predmety. Dlhé nechty boli ukazovateľom postavenia v spoločnosti a symbolom toho, že ich majiteľ nemusí manuálne pracovať. Mali sluhov, ktorí ich kŕmili a obliekali.

6. Oči bez mihalníc (renesancia)

Európanky si dali v období renesancie očividne dosť záležať na tom, ako vyzerali. Okrem divného zvyku holiť si hlavy si odstraňovali aj mihalnice. Tie boli totižto v rozpore s ideálom krásnej ženy.

7. Čierne zuby v Japonsku

Japonské ženy si tisícky rokov maľovali zuby na čierno – najmä po svadbe. Tento trend pokračoval aj v 19. storočí, už nebol však len symbolom krásy, ale aj ukazovateľom ženskej oddanosti mužom.

8. Jedna línia

Myslíte si, že medzi starovekým Gréckom a Iránom neexistuje žiadna spojitosť? Pravda je taká, že ich spája rovnaké vnímanie krásy. Pre Grékov bolo zrastené obočie jednou z najkrajších vecí na žene. Ak však žena nemala to šťastie mať husté zrastené obočie, jednoducho si ho dokreslila. Rovnako to vnímali v Iráne v 18. storočí. Iste si spomeniete na Fridu Kahlo, ich symbol krásy.

Zdroj

Foto: Steemit

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.