Vo veku 77 rokov odišiel človek na ktorom počas studenej vojny medzi ZSSR a USA závisel osud celej planéty.  Stanislav Petrov 26, Septembra 1983 mal vydať rozkaz, ktorý by opätoval útok USA . Radar totiž hlásil 5 rakiet mieriacich na Rusko z územia  USA.

Bolo krátko po polnoci keď radar zdvihol Petrova zo stoličky s varovaním, že čoskoro doletia rakety, ktoré môžu spečatiť osudy tisíciek ľudí . Petrov ako veliaci dôstojník mal povinnosť útok opätovať . Petrov mal len 15 minút na to aby rozhodol, či je útok reálny a hodinu a pol mali byť vystrelené jadrové hlavice smerom k USA.

Moje pohodlné kreslo sa zmenilo na horúcu rozžeravenú panvicu, necítil som nohy, dokonca som sa nemohol ani postaviť, tak veľmi som bol nervózny“

Spomínal na osudnú noc Petrov. Z nejakého dôvodu však dôstojníkovi nesedel počet rakiet, veď ak by sa USA rozhodlo pre útok určite by využili všetky dostupné rakety aby znemožnili akúkoľvek odpoveď z ruskej strany.  Stanislav Petrov vyhodnotil situáciu ako falošnú aj keď si ňou nebol 100% istý.

Stanislav Petrov
Wikimedia

 

Neskôr sa ukázalo, že šlo o chybu ruských satelitov, ktorá bola spôsobená slnečným žiarením, ktoré sa odrážalo od mrakov. Petrov sa však hrdinom hneď po zobudení nestal, viac ako 10 rokov bola táto situácia držaná v tajnosti .  O správnom rozhodnutí nevedela ani jeho vlastná manželka, ktorá umrela v roku 1997.

Po odhalení bolo natočených niekoľko rozhovorov s dôstojníkom a v roku 2012 získal ocenenie “ German Media Prize“, ktorého nositeľmi sú aj Nelson Mandela a Dalai Lama. V roku 2014 mal premiéru film “ The man who saved the world“ v ktorom si zahral aj Kevin Costner. Herec neskôr poslal Petrovovi 500 dolárov ako poďakovanie, že sa v stresujucej situácií zachoval správne.

“ ĽUdia po tom čo videli dokumenty a rozhovory v TV ma začali nazývať hrdinom . Bol som prekvapený, nikdy som sa za neho nepovažoval, len som si robil svoju prácu“

Stanislav Petrov, človek, ktorý zrejme zachránil svet pred 3.sv.vojnou a nukleárnou katastrofou zomrel  19. Mája 2017 v malom domčeku neďaleko Moskvy.

 

zdroj

Foto: Pixabay / Wikimedia

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.