Niet pochýb o tom, že múzea sú bránou do minulosti. Samozrejme, ak sa chceme dozvedieť niečo z histórie, vždy môžeme požiadať starých rodičov alebo použiť internet. Asi sa však zhodneme na tom, že nič neprebije ten pocit, keď na vlastné oči vidíte historické pozostatky.
Nie je žiadnym tajomstvom, že Metropolitan Museum of Art v New Yorku, je domovom tých najlepších starovekých artefaktov. Len nedávno uzreli svetlo internetu fotografie 3400 rokov starej maliarskej palety, ktorá je súčasťou zbierky relikvií zo starovekého Egypta.

 

Je vytesaná z jedného kusa slonoviny a datuje sa až do obdobia 1390 – 1352 rokov pnl. Tvorí ju šesť jamiek, v ktorých sú stále, prekvapujúco, pozostatky farieb. Je tam čierna, červená, žltá, hnedá zelená a modrá farba.

Je tam vytesané aj kráľovské meno Amenhotepa III., Nebmaatre, a epitaf “milovaný Re”. Je potrebné dodať. že počas jeho vlády umenie a kultúra prekvitali. Vďaka rozširovaniu územia a silným diplomatickým vzťahom s inými ríšami bola jeho vláda pokojná a prosperujúca.

Podľa informácií na stránke múzea sa Lord Carnarvon, egyptológ, prvýkrát dostal k palete tesne pred jeho smrťou v roku 1923. Neskôr ho v roku 1926 múzeum získalo od Lady Carnarvon. Paleta pravdepodobne pochádza zo starovekých Téb v Hornom Egypte z obdobia Nového kráľovstva.

Múzeum takisto vlastní aj paletu vezíra Amenemopeta. Vznikla okolo rokov 1427 – 1400 pnl. počas vlády Amenhotepa II. Pozostáva z ôsmych oválnych jamiek s trochou farby. Narozdiel od predošlej palety, táto je celá z dreva, čo svedčí o tom, že majiteľ nebol taký majetný ako ten so slonovinovou paletou.

Ako sa však ukázalo, nielen maliari používali palety. V múzeu sa nachádza aj pisárska paleta. Je vyrobená z travertínu alebo z egyptského alabastru. Patrila správcovi Memfisu, Amenhotepovi. Taktiež sa datuje do obdobia 1390 – 1352 rokov pnl.

Množstvo paliet, ktoré sa zachovali, dokazujú, že maľba a umenie vo všeobecnosti majú tiež bohatú históriu. Bolo minimálne tak obľúbené, ako je tomu dnes.

Zdroj

Foto: AwesomeInventions

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.