Akonáhle spraví niekto niečo nevhodné, hneď dôjde k otázke “Kam tento svet speje?” Pravda je však taká, že ľudia boli vždy zvláštni. Robili divné veci dávno pred tým než sme sa narodili a budú ich robiť dlho po tom, čo odtiaľto odídeme.

Archeológovia neustále odhaľujú bizarné artefakty a objavy dávnych civilizácií. Toto je 7 absurdných zistení o našich predkoch.

1. V starovekej Číne fajčili produkty z kanabisu

 

V horách starovekej Číny sa pred vyše 2500 rokov ľudia schádzali, aby sa mohli zdrogovať kanabisom. Archeológovia našli dôkazy na cintoríne Jirzankal, ktoré sa nachádza v strednej Ázii v hore Pamir. Našli zvyšky marihuany – vzorky s vysokým obsahom THC, ktoré sa v nej nachádza.

2. Peruánska farba obsahovala ľudskú krv

Pred Inkami žilo v dnešnom Peru niekoľko civilizácií. Asi 500 rokov tam žil kmeň Sicán, o ktorých sa toho, žiaľ, veľa nevie, pretože sa nezachovali takmer žiadne dokumenty.
V 90. rokoch objavili archeológovia tisíc rokov starú hrobku. Okrem nej našli aj niekoľko bizarných predmetov, vrátane kostry namaľovanej načerveno, okolo ktorej boli dve ženské a dve detské telá. Na mužskej lebke visela zlatá maska, ktorá bola miestami takisto zafarbená načerveno. V kmeni Sicán dávali takéto masky vysoko postaveným ľuďom, takže sa predpokladá, že to musela byť významná osoba. Červená farba, ktorou bola maska natretá, bola zmes ľudskej krvi a vaječného bielka.

3. Je pravda, že ľudia v zime kedysi hibernovali?

 

Kedysi sa naši predkovia na zimu schúlili do jaskýň a prečkali zimu. Aspoň výskum z roku 2020 tak hovorí.
Archeológovia objavili v španielskych jaskyniach vyše 1600 ľudských pozostatkov, podľa ktorých sa snažili zistiť, ako ľudia kedysi žili. Ukázalo sa, že mali istý čas nedostatok vitamínu D zo slnka, čo napovedá, že pravdepodobne strávili zimu v zimnom spánku.

4. Staroveký exorcizmus

 

V Britskom múzeu sa nachádza 3500 rokov stará doska, na ktorej je postup, ako pomôcť duchom prejsť na druhú stranu a inštrukcie, ako vyhnať diabla.
Dr. Irving Finkel, odborník na staroveké civilizácie, len tohto roku objavil zvláštny obraz na doske v jednom z trezorov. Hovorí, že zobrazuje mladého muža v spoločnosti ženského ducha z podsvetia. Na druhej strane sú inštrukcie, ako pomôcť dušiam odísť z tohto sveta a nájsť pokoj.

5. Nórski lyžiari z Doby železnej

 

V nórskych horách sa spolu s topením ľadovcov odkrýva čoraz viac tajomstiev. V roku 2014 objavili archeológovia 1300 rokov starú lyžu a o sedem rokov neskôr našli druhú.
Dalo im dosť práce vyslobodiť z ľadu chýbajúcu lyžu, avšak v spojení s teplejším počasím, krompáčmi a vriacou vodou sa im to nakoniec podarilo.

6. Našli sa pozostatky nebinárneho fínskeho náčelníka

 

V roku 1968 našli fínski archeológovia v 900 ročnom hrobe pozostatky človeka v ženských šatách a s mečom. V hrobe sa nachádzalo ešte niekoľko predmetov, ktoré svedčia o tom, že išlo o rešpektovanú osobu. Vedci sa však nedokázali zhodnúť v tom, o aké pohlavie išlo. Niektorí hovoria, že išlo o ženskú bojovníčku, iní zase, že v hrobe boli dve osoby – muž a žena.
V roku 2021 sa opäť začal výskum a konečne prišli na to, o aké pohlavie išlo. Prišli na to, že išlo o nebinárnu osobu, teda že sa narodila s neobyčajným zložením chromozómov.
Chromozómy hrajú v rozlíšení pohlaví dôležitú úlohu – dievčatá majú dva chromozómy X, chlapci majú jeden X a jeden Y. Vedci sa však zhodujú na tom, že pozostatky mali dva chromozómy X a jeden Y – stav známy aj ako Klinefelterov syndróm. Ľudia s týmto syndrómom majú zvyčajne mužské črty, ale väčšina má nízku hladinu testosterónu, zväčšené prsia a sú neplodní.

7. Pôvod genitálneho herpesu

 

V roku 2017 vedci odhalili predka zodpovedného za genitálny herpes. Pôvodne sa medzi ľuďmi nešíril, no zhruba pred 3 – 1,4 miliónmi rokov prešiel aj na ľudí a začal im spôsobovať nemalé problémy.
Ukázalo sa, že vinným je ľudský druh Paranthropus boisei. Výskumníčka z Univerzity v Cambridge vysvetlila, že vírus sa prenáša na všetko – od ľudí až po koraly. Na to, aby mohli prejsť z jedného druhu na iný, potrebujú, aby došlo k výmene tekutín.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.