Rovnako ako ich dnešní nástupcovia, aj starovekých atlétov si množstvo ľudí idealizovalo. Vďaka starovekým autorom ako Pindaros, Pausanuas a Dión Zlatoústy sa o nich môžeme ešte aj dnes dozvedieť veľa vecí. A aj keď sa dnešní športovci nemusia za nič hanbiť, sú isté víťazstvá a rekordy, ktoré ich posunú trošku do úzadia.

1. Orsippos z Megary

Bol to staroveký grécky atlét, ktorý vyhral preteky na 15. starovekých olympijských hrách v roku 720 pnl. Ľudia ho milovali a bol pravdepodobne prvým športovcom, ktorý behal nahý. Pausanias o ňom napísal: “Podľa môjho názoru si úmyselne odopol opasok, pretože si uvedomil, že tak sa mu bude behať ľahšie.”

2. Varazdat

Arménsky športovec sa stal na 291. OH šampiónom v boxe. V starovekom Arménsku sa vznešené rodiny učili rôznym športom – plávaniu, boxu, wrestlingu, vzpieraniu a vojenským cvičeniam. Varazdat tento benefit využil a vyhrával mnoho boxerských zápasov v Grécku.

3. Kyniska

Aj keď sa mohli olympijských hier pôvodne účastniť len muži, čoskoro sa to zmenilo. Začali sa ich účastniť aj ženy, mnohé z nich ich dokonca vyhrali. Najznámejšou bola Kyniska, prvá žena, ktorá vyhrala v hrách.
Kyniska so svojím mužským tímom vyhrali v roku 396 pnl. a neskôr v roku 392 pnl. preteky dvojkolesových vozov so štvorzáprahom. Stala sa symbolom spoločenského “povstania” žien a toto obdobie sa považuje za začiatok hnutia za ženské práva.

4. Polydamas

Veľa sa o ňom nevie – jeho minulosť, rodinný život a dokonca aj úspechy na olympiáde sú tajomstvom. Okrem toho, že bol vysoký a silný nevieme takmer nič ani o jeho vzhľade.
Čo však vieme je fakt, že jeho silu prirovnávali k Herkulovi. Raz dokonca holými rukami zabil na hore Olymp leva. Keď sa o tom dopočul perzský kráľ Darius, poslal poňho, aby bojoval proti trom “nesmrteľným” Peržanom. On ich však v jedinom jednom súboji všetkých porazil.

5. Melankomas

Známy (aj pre svoju krásu) boxer z územia dnešného Turecka sa rozhodol zúčastniť heir, aby ukázal svoju odvahu. Počas svojej kariéry ani raz neprehral, dokonca nikoho nikdy neudrel a nikto neudrel jeho.
Jeho stratégiou bolo vyhýbať sa súperovi, ktorý bol časom taký frustrovaný, že si sám zápas prehral. Bol ochotný vydržať v zápase celý deň, aj počas tých najväčších horúčav, len aby sa jeho súper nakoniec vzdal. Vďaka tomu vyhral 207. olympijské hry.

6. Diagoras z Rodosu

Diagoras sám o sebe nepatrí k najväčším starodávnym športovcom, jeho rodinu však možno označiť podobným titulom. Diagoras vyhral hry v boxe v roku 464 pnl. a vyhrával aj iné turnaje.
Jeho synovia a vnuci sa tiež stali šampiónmi v boxe a v pankratione. Počas 83. hier, keď sa jeho synovia Damagetos a Akousilaos stali šampiónmi, zdvihli otca na plecia, aby si s ním užili víťazstvo.

7. Theagenes z Thasosu

Theagenes bol jednou z prvých celebrít, čo sa týka starovekého športu. Stal sa slávnym naprieč celým svetom, a to len vo veku 9 rokov.
Jedného dňa, keď šiel domov zo školy, zbadal v Thasose bronzovú sochu boha a z nejakého dôvodu sa ju rozhodol zobrať domov. Ľudí to pobúrilo a dohadovali sa, či by mali dieťa pre tento čin popraviť. Nakoniec sa rozhodlo, že má sochu boha vrátiť na pôvodné miesto. Theagenes to spravil a jeho život už nikde nebol, ako predtým.
Stal sa jedným z najúspešnejších športovcov v histórii – bol úspešný v boxe, pankratione a v behu. Olympijské hry vyhral v niekoľkých rôznych športoch, dokopy (aj mimo OH) vyhral až 1400-krát. Preto vzniklo niekoľko mýtov – jeden z nich taký, že jeho otcom bol Herakles.

8. Milón z Krotónu

Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že Milón je najlepším zápasníkom a bojovníkom v histórii ľudstva. Počas svojej 30-ročnej kariéry sa stal mnohokrát olympijských šampiónom. Vďačí za to svojej veľkosti, fyzickému stavu a dokonalej technike – a mnoho ľudí verí, že bol synom Dia. Hovorí sa, že denne zjedol vyše 8 kíl mäsa.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.