Investigatívne centrum Jána Kuciaka objavilo podozrivé schránkové firmy. Štát im poslal milióny eur z covidovej pomoci. Peniaze boli určené na podporu zamestnanosti. Podľa zistení môže ísť až o sumu 24 miliónov eur. 

Preverením schránkových firiem sa zistilo, že nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či majú zamestnancov a viaceré z nich majú  podlžnosti na daniach. Pri pátraní nebola nájdená žiadna pobočka, ale len virtuálne sídlo, ktoré predstavuje za poplatok prenajaté schránky. 

Zdroj: Youtube

Majiteľmi sú prevažne ľudia z Chorvátska alebo Grécka a podľa informácií investigatívnych novinárov z týchto krajín, nejde o významných podnikateľov. Nepodarilo sa ich vypátrať ani na adresách, kde oficiálne bývajú podľa obchodného registra. Niektoré majú iných majiteľov a iné zas neexistujú. 

Napriek týmto zisteniam dostali schránkové firmy od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sumy značne porovnateľné s dlhoročne fungujúcimi spoločnosťami, ktoré majú veľký počet zamestnancov. 

„Žiadatelia o príspevky z projektu Prvá pomoc vo svojich žiadostiach podpisujú čestné vyhlásenie. V tomto čestnom vyhlásení každý žiadateľ záväzne potvrdzuje správnosť a pravdivosť údajov, ktoré uviedol v žiadosti,“ tvrdí vo vyhlásení Ministerstvo práce spolu s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Rezort momentálne neuvažuje nad pozastavením čerpania finančných príspevkov.

Prípad by mala podľa informácií ďalej vyšetrovať Špeciálna prokuratúra. 

ZDROJ

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.