Stav mysle, na hranici spánku a bdelosti, kedy vznikajú tie najlepšie nápady.

1793
mind fotografia
Foto od Eddi van W.

Každý z nás už určite zažil tento stav. Ako z toho ale môžeme niečo získať ?

V momente keď sme na hranici zaspávania prežívame zvláštny a fascinujúci stav vnímania, kedy máme snivé predstavy a nezvyčajné vnímanie zmyslov. Psychológovia tento stav nazývajú Hypnagogia, ale dôležitým ľuďom ako boli umelci a vedci bol známy už stáročia dozadu, keďže v ňom prichádzali na ich najlepšie nápady.

Surrealistický maliar Salvador Dali nazval hypnagogiu „driemanie s kľúčom“ a využíval ju pri vytváraní jeho najikonickejších obrazov.

“Musíte vyriešiť problém spánku bez toho aby ste spali. To je základnou esenciou dialektiky sna, keďže sa jedná o rovnováhu kráčajúcu vyvážene po napnutej a neviditeľnej niti ktorá oddeľuje spánok od chôdze,“ napísal Salvador Dali vo svojej knihe 50 tajomstiev kúzelnej tvorby.

Mary Shelley, tvorca príbehu o Frankensteinovi, dostal inšpiráciu na tento príbeh taktiež len vďaka akémusi „prebudenému snu“ v skorých ranných hodinách, kedy mal podľa neho „oči zatvorené, ale jeho mentálny zrak videl čistejšie ako kedykoľvek predtým.“

Počas tohto stavu je myseľ „premenlivá a hyperasociatívna, kedy je schopná vynášať medzi myšlienky obrazy, ktoré vyjadrujú rôzne vrstvy našich spomienok a senzácii,“ vysvetľuje výskumníčka snov Michelle Carr.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
používateľ
21. júna 2018 21:46

Prosím, zmeňte už konečne, že Mary Shelley dostala inšpiráciu.. ach bože, už raz som vám sem písala a odozva žiadna. Neskutočne to uráža, že si ani len neoveríte to meno na internete, hoci samotné Mary predsa napovedá, že je to žena! -_-