Ak chcete byť dobrým lídrom, musíte byť vizionárom – niekým, kto si dokáže predstaviť budúcnosť s nadšením a prehľadom. Ale čo ak už ľudí inšpirujete a vediete ich smerom k úspechu bez toho, aby ste o tom vedeli?Viete…niektorí z najväčších vodcov si často neuvedomujú silu a vplyv, ktorý majú na ľudí. Takže, ak si nie ste istý, či máte vodcovské kvality k dispozícii máte týchto 15 znakov, ktoré vám to objasnia

Ste otvorený/á

Zdroj: canva

Otvorenosť je rozhodujúca pre to, aby ste boli vizionárom. „Zakrpatená“ myseľ vám nedovolí vidieť nuansy a rôzne možnosti budúcich situácií. Nielenže sa vám teda pravdepodobne nepodarí vymyslieť kreatívne riešenia, ale môžete tiež oprášiť nápady a návrhy svojho tímu. Chceli by ste pracovať s takýmto lídrom? Takže, ak sa môžete hrdiť tým, že ste otvorení svetu, novým ľuďom a ich nápadom – je to znak, že môžete byť potenciálne vizionárskym lídrom!

Keď zostanete v prítomnosti, uvidíte veci jasnejšie

Hoci byť vizionárom je predovšetkým o vízii budúcnosti, kľúčovým predpokladom je zostať sústredený a ukotvený v prítomnosti. Koniec koncov, ako môžete predvídať budúcnosť bez toho, aby ste pochopili tu a teraz? Ako si môžete zabezpečiť zajtrajšok, ak je dnešok neúspešný? Takto sú vizionárski lídri schopní poskytnúť svojim tímom a nasledovníkom silný pocit stability. Ľudia vedia, že sa môžu spoľahnúť na svojich vodcov, ktorí ich posilnia, teraz aj v budúcnosti. Ak stojíte pevne na nohách a vidíte jasnú cestu do budúcnosti – ste vizionársky vodca.

Komunikácia je vaša silná stránka

Zdroj: canva

Schopnosť predstaviť si budúcnosť nestojí za nič, ak túto víziu nemôžete – alebo nie ste ochotní – oznámiť svojmu tímu! Efektívna komunikácia je ďalšou zručnosťou, ktorú má každý vizionársky vedúci. Ak je to dostatočne ambiciózny sen, potom si to vyžaduje kolektívne úsilie. Každý, kto si myslí, že všetko dokáže sám, si buď klame alebo je príliš egoistický – dve vlastnosti, ktoré by dobrý vodca rozhodne nemal mať! Ale veľa ľudí s tým bojuje, aj keď majú iné dôležité vlastnosti na to, aby boli vizionárskym lídrom. Takže, ak ste jedným z nich, urobte si kurz alebo si prečítajte niekoľko kníh o efektívnej komunikácii. Toto je zručnosť, ktorú môžete a mali by ste rozvíjať!

Ste fakt vytrvalý/á!

Máte jasnú predstavu o budúcnosti, ktorú chcete dosiahnuť? Poučte sa zo svojich skúseností a pokračujte.Skúšate to znova a znova, kým nedosiahnete svoj cieľ a vaša vytrvalosť inšpiruje ostatných. To z vás robí dobrého lídra. Ku každému cieľu budú vždy existovať prekážky. Spoľahlivý a odhodlaný líder je kotvou ich tímu, ktorý ich prenesie cez ťažké časy. Bez nich by tím veľmi rýchlo stratil motiváciu.

Nebojíte sa zlyhať… a znova vstať

Zdroj: canva

Keď už hovoríme o chybách …Vizionári plne uznávajú, že v jednom alebo druhom bode zažijú zlyhanie. Ich to ale netrápi. Zlyhanie nezabráni vizionárskym lídrom v tom, aby zostali neochvejní, vytrvalí a sústredení naprácu so svojím tímom a na dosahovaní svojich cieľov. Vedia, že zlyhania a neúspechy sú nevyhnutnou súčasťou procesu. V skutočnosti vedia, že môžu byť dokonca potrebné na cestu. Pretože niekedy sa len cez neúspech ľudia naučia, čo je skutočne potrebné na naplnenie veľkej vízie. Ak sa nebojíte zlyhať a znovu vstať, máte silnú vodcovskú stránku.

Riskovať? Vás to nevystraší

Ak je vašou druhou prirodzenosťou riskovanie, vitajte v klube vizionárskych lídrov. Samozrejme, riziká môžu niekedy viesť k neúspechom – ale vedú aj ku kľúčovým momentom učenia a pokroku. Zatiaľ čo iní môžu rozmýšľať nad vecou alebo im chýba vôľa ísť do neznáma, skutočný vodca bude testovať a viesť svoj tím sebavedomo. Aj keď dobrý vodca nebude vždy hrať na istotu, neznamená to, že je bezohľadný. Budú podstupovať len rozumné, vypočítané riziká, ktoré majú skutočný potenciál.

Ste vášnivý/á

Zdroj: canva

Hlavným dôvodom, prečo si vizionárski lídri dokážu zachovať chladnú hlavu, aj keď riskujú a zažívajú ťažkosti, je ich pozitívny prístup. Sú zapálení a nadšení pre svoju víziu. Táto energia je nákazlivá a umožňuje tímu a nasledovníkom pracovať s takým nadšením ako vodca. Inšpirujú ich, motivujú a idú im príkladom. Takže, ak vidíte príležitosti, keď ostatní vidia len nevýhody – gratulujeme! S najväčšou pravdepodobnosťou ste vizionársky vodca.

Okolo vás je určitá magnetická aura

Prostredníctvom svojej vášne dokážu vizionárski lídri prilákať – a udržať si! – ľudí, ktorí sú rovnako zmýšľajúci a zdieľajú rovnakú víziu. Tento typ vodcu má pre nich určité čaro. Vyžarujú magnetickú auru: sú sebavedomí a úprimní, no stále pokojní a ľahko sa s nimi žije. Preto s nimi ľudia radi pracujú. Zdieľajú vodcov optimizmus a energiu, čo im umožňuje byť najlepšou verziou samých seba.

Ste veľmi organizovaný/á

Zdroj: canva

Jasná vízia zostane víziou len vtedy, ak nedokážete efektívne realizovať plány. Dobrý vizionársky líder preto musí byť organizovaný a orientovaný na detaily. Potrebujú mať skvelé manažérske a ľudské zručnosti, aby mohli optimalizovať fungovanie svojho tímu a maximalizovať produktivitu. Ak ste úspešný a veľmi organizovaný, urobte krok vpred a pozrite sa na vedúcu pozíciu, o ktorú ste sa chceli uchádzať, ale ešte ste to neurobili.

Ste orientovaný/á na veľký obraz

Vizionári sa vyznačujú schopnosťou vidieť celkový obraz. Vidia z vtáčej perspektívy, ako sa rôzne súvisiace faktory vzájomne ovplyvňujú, aby vytvorili celkovú situáciu. Ich nadhľad im umožňuje uvedomiť si každý jeden detail. Nerobia si však starosti s menšími obavami, ako je napríklad uviaznutie pri chybách alebo stres z neúspechov. Vizionárski lídri si skôr užívajú proces taký, aký je a trpezlivo sledujú, ako sa všetko postupne odvíja.

Učiť sa od iných je váš silný zvyk

Zdroj: canva

Vizionárski lídri chápu, že existuje viac ako jeden spôsob, ako dosiahnuť svoju víziu. Sú ochotní a pripravení prispôsobiť sa nepredvídaným okolnostiam a učiť sa za chodu. Navyše sa neštítia učiť sa od iných. Zatiaľ čo niektorí ľudia to môžu považovať za slabosť, vizionárski lídri zhromažďujú zaujímavé nápady a pomáhajú ostatným, aby si ich osvojili. Počúvate nápady a návrhy iných ľudí s nadšením? Inšpirujete sa novými pohľadmi? Hľadá vaša myseľ neustále spôsoby, ako realizovať jedinečnú víziu? Všetky tieto veci sú silnou stránkou toho, že ste vizionárskym vodcom.

Vizionárski lídri sú tímoví hráči

Byť lídrom je niečo veľmi príťažlivé, ale na konci dňa sú lídri len súčasťou tímu. Vedia, že majú svoje silné a slabé stránky a plne chápu, že dosiahnutie ich vízie si vyžaduje riadne kolektívne úsilie. Nie sú egoistickí ani si o sebe nemyslia príliš veľa. Sú pokorní, ale sebavedomí, usilovní a pozitívni. Nerozkazujú len ľuďom okolo – pracujú s tímom ako súčasť tímu.

Máte vysokú emocionálnu inteligenciu

Zdroj: canva

Emocionálna inteligencia človeka sa týka toho, ako dobre dokáže posúdiť svoje vlastné emócie a emócie iných ľudí a konať podľa nich. Tu je klasický príklad na pracovisku: Šéf alebo vodca s dobrými schopnosťami emocionálnej inteligencie vycíti, či niektorý zo zamestnancov vykazuje známky preťaženia a je na pokraji vyhorenia. Ale niekto s veľkými schopnosťami emočnej inteligencie pôjde ešte o krok ďalej, vynaloží úsilie a pokúsi sa proaktívne pomôcť zamestnancovi situáciu riešiť. To je kľúčový dôvod, prečo sú vizionárski lídri dobrými tímovými hráčmi. Nikto nebude chcieť pracovať s vodcom, ktorý je bezohľadný.

Vizionárski lídri sa neboja zodpovednosti

Aj keď sa vodca bude vždy spoliehať na svoj tím, chápe, že v konečnom dôsledku je zodpovedný za úspech tímu. Nebude sa vyhýbať zodpovednosti, ale plne ju prevezme. Vizionárski lídri to so svojou víziou myslia smrteľne vážne. Znamená to brať na zodpovednosť nielen iných ľudí, ale aj seba a uistiť sa, že o všetko bude postarané.

Strategické myslenie je vašou silnou stránkou

Zdroj: canva

Vizionárski lídri majú hlboko strategickú myseľ. Ich myseľ neustále bzučí o tom, ako predbehnúť konkurenciu alebo iné prekážky, ktoré im bránia v dosiahnutí cieľa. Ak ste dobrí v strategickom myslení a vidíte väčší obraz– máte talent! Nepremárnite to!

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.