Stereotypy sú všade a každá krajina sa s nejakými spája. Nielen veľké štáty, ako napríklad Francúzsko alebo Nemecko, ale aj maličké Slovensko. Čo sa o nás hovorí v zahraničí?

1. Slováci sú vlastne Česi, však?

Mnoho ľudí nad štyridsať rokov si pod názvom “Bratislava” vybaví Československo. Je to, samozrejme, nezmysel, keďže sme od roku 1993 rozdelení. Napriek tomu si však staršie generácie v zahraničí nepamätajú alebo nemajú potuchy o rozdelení Československa.

2. Slovensko a Slovinsko je rovnaká krajina

Ďalší skvelý spôsob, ako nás nahnevať. Sme dve separátne a celkom odlišné krajiny, napriek tomu sme však ako krajiny často zamieňané.

3. Slováci sú leniví a nechce sa im pracovať

Národy východnej Európy sú často vnímané ako lenivé. Tvrdenie, že Slovákom sa nechce pracovať je ignorantský krok, pretože ako krajina sa držíme na popredných priečkach v exporte tovaru.

4. Kvalita života je tu naozaj nízka

Je to ďalší zo stereotypov, ktorý je namierený skôr na východnú Európu než na samotné Slovensko. S pribúdajúcimi kontraktmi s automobilovými spoločnosťami však rastie aj kvalita života. Okrem toho štatistiky hovoria, že disponibilný príjem domácnosti rastie každý rok o 4,1 % a Bratislava sa umiestnila na šiestom mieste najbohatších regiónov Európy.

5. Nemajú radi pláže, hory však zbožňujú

Keďže krajina leží vo vnútrozemí, mnoho ľudí si myslí, že Slováci nikdy nevideli more. Toto tvrdenie už ani nemôže byť ďalej od pravdy, keďže chorvátskej pobrežie je najmä v letných mesiacoch známe aj ako “Slovenské more”.

6. Pijú príliš veľa alkoholu

Toto tvrdenie väčšinou vzniká na základe skúsenosti turistov, ktorí si dali zopár pohárikov slivovice alebo borovičky. Je pravda, že si ako národ vypijeme, no spomedzi okolitých krajín konzumujeme takmer najmenej alkoholu na osobu. Predbehlo nás Maďarsko, Rakúsko, Česká republika aj Poľsko.

Zdroj

Foto: TheCultureTrip

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

1 komentár

  1. Však všetkých šesť bodov je pravda 😀 dobre, už niesme Československo ale boli sme a sme si veľmi podobní. A že niesme Slovinsko? Koho to zaujíma? 🤣

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.