Stonehenge je jedným z najznámejších miest na svete. Táto pamiatka je zapísaná na zozname UNESCO a každý rok ju navštívi obrovský počet turistov. Je to nielen ikonická pamiatka Spojeného kráľovstva, ale celého sveta. Prečítajte si teraz niekoľko zaujímavosti o tomto diele.

stonehenge fotografia
Foto od Freesally

Fakt č. 1: Priemerný kúsok zo Stonehengu váži 25 ton. Najväčší kameň – Heel Stone, váži asi 30 ton.

Fakt č. 2: Najvyšší stojací kameň meria 8,71 m, avšak veľká časť je pod zemou, takže celý ho vidieť nemôžete.

Fakt č. 3: Nedávna analýza kremácií pochovaných v Stonehenge ukázala, že tam boli pochovaní muži, ženy aj deti v neskorej dobe neolitu, a to medzi 3000 a 2500 pred n. l.

Fakt č. 4: Stonehenge bol v roku 1915 odkúpený na aukcii za 6 600 libier miestnym obchodným mužom Cecilom Chubbom, ktorý na akciu prišiel s cieľom kúpiť si stoličky.

Fakt č. 5: Sprievodca Henry Browne tvrdil, že Stonehenge prežil Noemovu povodeň. A ide tak o jednu z mála historických štruktúr, ktoré túto povodeň z čias Starého zákona „prežili“.

Fakt č. 6: Prvé vykopávky v tejto oblasti boli vykonané v roku 1620, a to presnejšie v strede pamiatky. Bohužiaľ sa nevie takmer nič o tom, čo sa vtedy našlo.

Fakt č. 7: Prvá letecká fotografia Stonehenge je stará 110 rokov, záber je z balónu.

Fakt č. 8: Na kameňoch je asi 115 prehistorických rezov. Datujú sa na rok 1 800-1 700 p. n. l.

Fakt č. 9: Podarilo sa odhaliť aj zaujímavé detaily, ktoré nie sú bežne viditeľné voľným okom.

Fakt č. 10: V Stonehenge bolo nájdených okolo 1500 rímskych predmetov. Išlo o mince, špendlíky, šperky či keramické kúsky. Predpokladá sa však, že niektoré z nich tam ponechali ľudia, ktorí Stonehenge iba navštívili.

Fakt č. 11: Nie je to len kamenný kruh. Stonehenge zahŕňa viac ako 700 známych archeologických nálezov a viac ako 180 plánovaných pamiatok ako henges, drevené stavby, kryty a iné.

Fakt č. 12: Stonehenge bol opravený. Celý trilitón spadol v roku 1797 a v roku 1900 padol aj jeden zo vztýčených kameňov vonkajšieho kruhu.

Fakt č. 13: Každý rok navštívi túto pamiatku 50 000 školákov zadarmo.

Fakt č. 14: V Spojenom kráľovstve je 30 pamiatok zapísaných na zozname UNESCO. A Stonehenge patrí medzi ne.

Fakt č. 15: 154 dobrovoľníkov sa hlási každý rok, aby návštevníkov „preniesli“ späť do minulosti a ukázali, ako to kedysi bolo 1,3 miliónom návštevníkom, ktorí túto pamiatku každý rok navštívia.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.