Stovky turistov sa vydali zdolať horu Uluru skôr, ako výstup na ňu navždy zakážu

626

Ešte pred niekoľkými zákazmi, ktoré v sobotu vstúpili do platnosti, prišli k hore stovky ľudí, aby sa vyšplhali na toto posvätné miesto – známu austrálsku horu Uluru. Výstup na ňu je už totiž od dnešného dňa úplne zakázaný. 

Pôvodne známa ako Ayer’s Rock, je teraz Uluru pre návštevníkov, ktorí chcú vyliezť na vrchol, oficiálne zatvorená. V roku 1993 austrálska vláda obnovila domorodé meno hory na Uluru. Samotný zákaz lezenia už síce bol vyhlásený v roku 2017, no účinnosť nadobudne až tento víkend. Domorodci Anangu považujú Uluru za posvätné miesto už tisíce rokov. Nikdy nebola určená na lezenie, nik z jej uznávačov ako posvätného miesta sa ju nikdy nepokúšal zdolať. Iné je to v prípade bežných turistov. Všetko sa začalo meniť až začiatkom 20. storočia, keď zvedaví návštevníci začali v davoch zdolávať tento skalný útvar. Malo a mohlo to mať viacero negatívnych následkov.

Okrem toho, že je stúpanie posvätné, je tiež nebezpečné. Na samotnom vrchole hory Uluru zomrelo niekoľko desiatok ľudí, pričom posledný prípad sa stal minulý rok. Návštevníci zomierajú napríklad v dôsledku dehydratácie alebo obyčajným pošmyknutím sa pri pokuse vyšplhať sa na strmšie časti skaly. „Domorodí členovia kmeňa Anangu sa vždy zaujímali o bezpečnosť turistov a cítili veľký zármutok, keď niektorý z nich počas stúpania zomrel,“ uviedol pre agentúru Travel + Leisure Clive Scollay, generálny riaditeľ domorodého kolektívu umelcov. „Tento smútok sa znásobuje, pretože Anangu cítia, že sú nútení starať sa o duše mŕtvych,“ dodal. Anangu sa vždy aktívne snažili odradiť návštevníkov od lezenia na toto posvätné miesto, pričom vysvetlili aj niekoľko dôvodov duchovného významu.

Takmer všetky okolité kempy a hotely boli tento týždeň plne rezervované, čo podľa BBC viedlo k nelegálnym turistickým táborom a taktiež skládkam odpadu. Vstupná brána do Uluru bola zatvorená 25.10.2019 o 16:00. Miestni úradníci zložili kovovú reťaz, ktorú používali turisti ako pomôcku pri lezení. Národný park Uluru-Kata Tjuta však neočakáva, že zatvorenie skaly výraznejšie ovplyvní ich počet návštev. Zároveň dodáva, že jej jedinečnosť a krásu možno sledovať aj zo zeme a nie je potrebné na ňu liezť.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre