Mnoho ľudí miluje cestovanie, no taktiež mnoho ľudí sa obáva lietania. Pre niektorých je lietanie jednoducho problémom. Strach z lietania (aviofóbia)  môže byť spôsobený celým radom faktorov, vrátane klaustrofóbie alebo strachu z výšok. Mnoho nervóznych cestujúcich cíti napr. aj iracionálnu úzkosť, že ich lietadlo sa zrúti. Ostatní cestujúci sa zas obávajú teroristických únosov alebo majú paniku z toho, že nemajú kontrolu nad lietadlom.

Bez ohľadu na to, prečo sa bojíte lietania, existujú určité kroky, ktoré vám pomôžu zmierniť obavy. Poďme teda pekne po poriadku.

lietanie fotografia
Foto od Free-Photos

Ako sa zbaviť strachu z lietania pred cestou

Naštudujte si, čo môžete očakávať

Mnohým dokáže pomôcť, keď sa pred letom naučia základy týkajúce sa lietadiel. Skúste napríklad pochopiť to, ako lietadlo dokáže letieť aj keď zlyhá motor, môže vám to pomôcť zmierniť vaše obavy. Margaret Wehrenberg, PsyD, licencovaná klinická psychologička a autorka 10 najlepších používaných metód riadenia úzkosti, radí: „Čo je to katastrofa? Čo si vlastne myslím, že sa stane? Čo si z toho pripúšťam? Odpovedzte si na tieto otázky skôr, ako sa dostanete do lietadla.“

Vyberte si sedadlo pri uličke

Väčšina leteckých spoločností a rezervačné systémy vám pri rezervácii letu umožňujú požiadať o pridelenie konkrétneho miesta. Vyžiadajte si sedadlo pri uličke, najmä ak máte problém s klaustrofóbiou. Budete sa tak cítiť menej obkľúčení inými ľuďmi a budete sa môcť ľahšie postaviť a pohybovať sa po lietadle.

Nesledujte katastrofy

Vyhnite sa filmom o leteckých katastrofách, spravodajstvu o haváriách lietadiel alebo iným strašidelným mediálnym obrázkom. Pamätajte na to, že väčšina letov priletí do svojho cieľa bezpečne, ale správy informujú iba o problémových letov. Nedovoľte, aby to skresľovalo vaše dojmy z lietania.

Myslite pozitívne

Vždy sa pokúste zamerať na to pozitívne – ako na všetky veci, ktoré urobíte, keď dosiahnete svoj cieľ. Napríklad na to, čo všetko vás čaká pri prílete do danej destinácie.

Aviofóbia na letisku

airport fotografia
Foto od JESHOOTS

Neponáhľajte sa

Pred plánovaným odletom si nechajte dosť času na to, aby ste strávili nejaký čas na letisku. Ponáhľanie sa a starosti o to, či stihnete lietadlo len zvýšia vašu úzkosť.

Počkajte na svoj let v letiskovej hale

Väčšina leteckých spoločností má súkromné letiskové salóniky, ktoré sú tiché, luxusné oázy vzdialené od zhonu zvyšku letiska. Aj keď sú zvyčajne vyhradené pre členov klubu alebo pre elitných cestujúcich, môžete si niekedy zakúpiť denný lístok a užijete si tak upokojujúce miesto dokonalé na oddych a prípravu na váš let.

Zoznámte sa s posádkou

Ak je čas pred odletom a je to možné, požiadajte o stretnutie s pilotom vášho lietadla. Prípadne môžete stráviť minútu dve rozhovorom s letuškou. Keď sa stretnete s ľuďmi, ktorí majú v rukách vašu bezpečnosť, môže sa stať, že sa vám bude lietadlo javiť ako priateľskejšie prostredie a ubezpečí vás, že táto posádka je informovaná a kompetentná.

Pripravte si pesničky

Uistite sa, že váš telefón alebo tablet je vybavený ukľudňujúcou hudbou, ktorá vám pomôže upokojiť myseľ.

Pripomeňte si, kto sa tak rozhodol

Mnohí úzkostliví pasažieri sa obávajú často kvôli tomu, že nemajú žiadny vplyv na bezpečnosť alebo výkon lietadla. Pokúste sa znova získať trochu kontroly pripomenutím si, že sami ste sa rozhodli letieť a že sa len sami môžete rozhodnúť, ako budete reagovať na túto skúsenosť.

letisko fotografia
Foto od StelaDi

Ako prekonať paniku z lietania počas letu

Dýchajte

Keď sa úzkosť zvyšuje, vaše dýchanie môže byť plytké, ale hlboké vedomé dýchanie je okamžitým uvoľňovačom stresu. Dýchajte pomaly a zhlboka, vdychujte nosom a vydychujte ústami. Aj keď sa táto rada môže zdať zrejmá, dýchanie je pravdepodobne najlepším spôsobom, ako prekonať úzkosť. Zapnutie vetracích otvorov nad hlavou, záklon hlavy dozadu a zatvorenie očí vám môže pomôcť cítiť sa menej klaustrofóbne. Ovoniavanie levanduľového vrecka alebo žúvanie mäty piepornej sú ďalšie upokojujúce, meditatívne triky.

Čítajte alebo sledujte niečo zábavné

Vezmite si zo sebou časopis či dobrú knihu, aby ste sa zbavili toho, čo sa deje okolo vás. Alebo si skrátka pozrite dobrú komédiu.

Dajte si drink

Mnoho nervóznych ľudí sa obracia práve na alkohol, aby upokojilo svoje nervy. Ak je to s mierou, tak to môže byť v pohode a prospešné.

Vyhnite sa kofeínu

Vedzte, že tento a ďalšie podobné stimulanty vás môžu ešte viac znervóznieť.

Vnímanie turbulencií

Zaobchádzajte s turbulenciami tak, ako s nerovnosťami na bežnej ceste. Nebojujte s nimi, ale namiesto toho nechajte svoje telo kymácať sa spolu s pohybmi lietadla.

airport fotografia
Foto od ThePixelman

airport fotografia

Kedy je vhodný čas podstúpiť terapiu?

Ako viete, kedy je čas vhodný na konzultovanie svojich problémov s lekárom? Dr. Wehrenberg hovorí: „Ak sa vám horší spánok, máte úzkosti alebo sa vyhýbate cestovaniu na úkor pohodlia svojich vlastných ľudí,“ môže vám autorizovaný terapeut alebo poradca pomôcť zistiť príčiny vášho strachu a tiež pomôcť prekonať ich.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.