Chlapík pracuje na projektoch len vo svojom voľnom čase, ktorý má mimo vyučovania biológie. Venuje sa ochrane útesov a tiež učením študentov, ktorí majú záujem o rovnakú tému. S pomocou svojho kolegu a elektrotechnika z Holandska sa im podarilo zostrojiť a inštalovať špeciálne sochy, ktoré majú veľmi dôležitý účel. 

Na každú sochu inštalujú nízky prúd a pomocou elektrolýzy v morskej vode z neho vyrobia elektrokód. Tento proces podporuje rast koralov a zvyšuje prežitie týchto ohrozených organizmov. Vedecké štúdie naznačujú, že koraly môžu tak na rozdiel od bežných prírodných podmienok rásť 3 až 5-krát rýchlejšie. „O tomto koncepte som sníval posledné 3 roky, odkedy môjmu mentorovi a kolegovi diagnostikovali leukémiu. Jeho diagnóza ma poslala do temnej depresie. Je to muž, ktorý má 30 rokov a neuveriteľný potenciál. Odkedy mu diagnostikovali chorobu, rozbilo to moju vieru v to, že dobré veci sa stávajú dobrým ľuďom.“

Následne dodal, že jeho priateľ celý svoj život bojoval za všetko, čo kedy urobil a ako biológ v oblasti ochrany útesov neustále zápasil s tými, ktorí sa snažili jeho prácu zmariť. Mesiace po jeho diagnóze pracoval chlapík na zostavení koncepčnej schémy. O viac ako 3 roky sa koncept posunul ďalej. Pohár v ruke sochy signalizuje šálku života. Tvár sochy je zlomená, rovnako ako ruky, toto všetko je odkaz na naše rýchlo sa rozpadajúce ľudstvo a životné prostredie. „Sochy neboli fyzicky privarené k základnému rámu. Nemám veľa peňazí, takže som musel byť schopný rozmiestniť ich z malej lode bez pomoci žeriavu. Všetko bolo potrebné zdvíhať rukami a potom nechať padnúť 35 metrov k morskému dnu,“ povedal ich tvorca. Sochy boli umiestnené na tých správnych pozíciách.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.