Podnikavá mladá žena z Nebrasky, ktorá si nedávno vyrobila svoje vlastné kanoe z húb, dokázala, že z húb možno vyťažiť oveľa viac ako len to, že ich jeme. Aj keď by to mohlo znieť ako začiatok rozprávky, je to vlastne najmä jedinečný spôsob, ako Katy Ayersová informuje o užitočnosti húb a mycélia. Tento fascinujúci organizmus, ktorý nie je ani rastlinou, ani baktériou ani zvieraťom, použila na vytvorenie spevneného, vodotesného plavidla, ktoré nadšene nazýva “Myconoe”.

, Študentka tvrdí, že huby sú našim najlepším spojencom v oblasti zlepšenia klímy a vyrobila si z nich dokonca kanoe
Foto od Facebook

“Huby sú tu, aby nám pomohli, sú našim darom,” povedala žena. “S nimi môžeme toho veľa vymyslieť a nie sú dobre len ako jedlo. Ich možnosti sú takmer neobmedzené. Sú to naši najväčší spojenci, ktorí pomáhajú životnému prostrediu,” dodala. Toto kanoe je teda vyrobené z mycélia – hustého, vláknitého, podzemného materiálu, ktorý spája rôzne ovocné časti. Pretože mycélium sa dokáže viazať a rásť okolo danej kostry, tak Katy sa podarilo vypestovať kanoe jednoducho tak, že mycelium nechala, aby obrástlo drôtený rám kanoe.

V špeciálnej miestnosti s dokonalou teplotou a 100% vlhkosťou trvalo len 90 dní, kým huby pokryli celú kostru kanoe. Myconoe teraz váži 45 kilogramov. Katy veľmi záleží na ekológii, a tak sa nebojí pustiť do žiadneho projektu, ktorý je ekologický. “Vždy mám veľké nápady. Ak niečo vidím a je to malé, chcem to skrátka zväčšiť a vylepšiť. Vždy som chcela čln a rozmýšľala som, že prečo si ho nevypestovať?” Tvrdí, že zároveň vnukla nápad ľuďom, ktorí nemajú radi huby a môžu ich tak podľa jej vzoru využiť inak ako len na konzumáciu. Celý projekt ju vyšiel na 500 dolárov a inšpirovala ním aj iných ľudí.

Pravdou je, že huby sa už používajú na výrobu kompostovateľných automobilových dielov pre spoločnosť Ford. Ikea sa zas zaviazala zmeniť väčšinu svojich plastových obalov na obnoviteľnú alternatívu, ktorá bude na báze húb. Mladá žena je odhodlaná ďalej pracovať na projektoch, ktoré sú ekologické a kde majú práve huby sľubnú budúcnosť a využitie.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.