Mladému 21-ročnému mužovi zlyhalo srdce po tom, čo po dobu dvoch rokov vypil 4 energetické nápoje denne. Navyše, išlo o pollitrové plechovky a teda denne vypil až 2 litre tohto nápoja. Teraz varuje všetkých, aby sa z jeho príbehu poučili. 

energy drinks photo
Foto od Alexas_Fotos

Tento anonymný študent vyhľadal lekársku pomoc po tom, čo dlhšiu dobu trpel dýchavičnosťou a výrazne chudol. Posledné štyri mesiace ho tiež trápili zažívacie ťažkosti, búšilo mu srdce a chvel sa. Lekárske testy napokon ukázali nielen zlyhanie srdca, ale aj obličiek.

Každá plechovka vypitého energetického nápoja obsahovala 160 miligramov kofeínu a jeho denný príjem predstavoval 640 miligramov kofeínu. Podľa niektorých odborníkov zo Spojeného kráľovstva sa považuje 300 miligramov denne za bezpečnú hranicu a tento muž prekročil hranicu viac ako dvakrát.

Lekári sa vyjadrili, že kardiotoxicita bola vyvolaná energetickými nápojmi. Mladý študent strávil v nemocnici 58 dní, pričom v jednom období zvažovali lekári transplantáciu orgánov. Po 9 mesiacov sa jeho stav vrátil k „normálu“, no napriek tomu potrebuje transplantáciu obličiek.

energy drinks photo
Foto od Joenomias

Samotný študent priznal, že keď pil 4 plechovky denne, trápilo ho silné búšenie srdca a zvykol mávať aj triašku. Avšak, akonáhle nemal dostatočnú dávku tohto nápoja, vyskytovali sa u neho bolesti hlavy. Všetky z týchto problémov mu výrazne sťažovali sústredenie sa na štúdium na vysokej škole.

„Myslím, že by mala byť zabezpečená väčšia informovanosť o účinku energetických nápojov. Sú návykové a príliš prístupné pre malé deti. Podľa môjho názoru by mali mať na sebe varovné štítky podobne ako je tomu napríklad u cigariet,“ vyjadril sa tento mladý muž.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.