Kengury patria medzi zvieratá, ktoré nikdy neboli domestikované. Sú však zaujímavé aj tým, čo o nich prezradila nová štúdia. Podľa nej sa totiž snažia sami iniciatívne komunikovať s ľuďmi. Takéto správanie bolo doteraz preukázané u domestikovaných zvierat ako u psov, kôz či koní. 

Foto od Pixabay

Tento nový výskum uskutočnila univerzita v Sydney spolu s univerzitou Roehampton. Bola vykonávaná na troch rôznych miestach v Austrálii, kde si vedci vyhliadli dohromady 11 klokanov. Počas študovania ich správania zistili, že hľadia na človeka pri pokuse dostať sa k potrave, ktorá sa nachádzala v uzavretej krabici.

Klokany využívali dlhý očný kontakt na komunikáciu s danou osobou namiesto toho, aby sa sami pokúsili otvoriť krabicu s jedlom. Je to správanie, ktoré je bežne vídať u domestikovaných zvierat. 10 z 11 klokanov pozeralo na osobu, ktorá potravu vložila do danej krabice. Až 9 z nich blúdilo na striedačku pohľadom z človeka na potravu, čo sa považuje za vyššiu formu komunikácie. 

Foto od Facebook

Rovnako ako psy a kozy, aj klokany sú ochotní prispôsobiť svoje obvyklé sociálne správanie interakcii s ľuďmi. Doktorka Alexandra Green, ktorá pracuje na univerzite v Sydney, sa vyjadrila takto: „Klokanov mnohí milujú, no na druhej strane ich mnohí považujú za škodcov. Dúfam, že tento výskum upriami pozornosť na ich kognitívne schopnosti a pomôže to rozvinúť pozitívnejšie postoje k nim“.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.