Problém so suchými rukami zažívajú mnohí, nie je to nič nezvyčajné. Pravdou je, že to nie je nebezpečné pre zdravie, no určite je to nepríjemné. Vo väčšine prípadov spôsobujú tento problém vonkajšie podmienky, najmä počasie. Medzi ďalšie príčiny suchých rúk patrí časté umývanie, vystavenie chemikáliám či zdravotné problémy.

Existuje však niekoľko spôsobov ako udržať pokožku hydratovanú, a to bez ohľadu na to, čo stojí za suchými rukami.

 

umyvanie ruk
Foto od drfuenteshernandez

Čo pomáha na suché ruky?

Hydratácia

Ruky hydratujte kvalitným hydratačným krémom aj niekoľkokrát za deň. Existujú vodičky a krémy, ktoré účinne pomáhajú obnoviť vlhkosť a udržať ju v pokožke.

Noste rukavice

V prípade, že máte ruky často ponorené vo vode, napríklad ak často umývate riad, tak zvážte nosenie rukavíc. Tie dokážu zabrániť vode v tom, aby odstraňovala prírodné oleje z pokožky.

Znížte stres

Môže to znieť trochu zvláštne, no medzi stresom a ekzémom môže existovať určitá súvislosť. Preto v prípade, že máte po rukách nepríjemný ekzém, tak zvážte aj to, či nemáte vo svojom živote veľa stresu.

Zvážte užívanie liekov

Ak máte závažnejší ekzém, tak v takom prípade sú potrebné aj lieky, bez ktorých sa ho nezbavíte. Váš lekár už bude vedieť čo s tým, preto s návštevou dlho neotáľajte.

Spýtajte sa svojho lekára na liečbu UV svetlom

V niektorých prípadoch psoriázy môže ultrafialová terapia pomôcť liečiť pokožku. Ak by ste nad niečim takým rozmýšľali, tak najskôr určite navštívte svojho lekára a poraďte sa s ním.

Postarajte sa o ruky pred spánkom

Jedným z najlepších spôsobov ako bojovať proti suchým rukám je urobiť to v noci. Večer pred spaním sa odporúča ruky natrieť kvalitným krémom na to určeným a potom si na ruky nasaďte mäkké rukavice. Pomôže vám to vstrebať krémy viac do pokožky a je väčšia šanca, že sa prebudíte s hladkými rukami.

Opýtajte sa na krém na predpis

V prípade veľmi suchej, až šupinatej pokožky vám môže lekár predpísať špeciálny krém, ktorý obsahuje kyselinu mliečnu alebo iné účinné látky. Tieto prísady pomáhajú zbaviť sa suchej a šupinatej pokožky.

Natierajte ich hydrokortizónovým krémom

V niektorých prípadoch sa suchá pokožka môže zhoršiť do stavu nazývaného dermatitída, kedy sa koža zapáli a začervená. V týchto prípadoch môže byť najužitočnejší krém obsahujúci hydrokortizón. Hydrokortizón môže pomôcť upokojiť podráždenú pokožku.

Použite mokrý obväz

Pokožku, ktorá praskla kvôli prílišnej suchosti, bude potrebné ošetriť. Lekár vám preto môže odporučiť mokrý obväz, ktorý pomôže s liečbou.

Použite špeciálny hydratačný krém pre extrémne suché ruky

Pre riadne zvlhčenie použite hydratačný krém, ktorý bol pôvodne určený pre zvieratá. Áno, je to skutočne tak. Výrobky, ako je balzam určený na liečenie prasklín na vemenách kráv, môžu preniknúť pokožkou, aby ju skutočne udržali hydratovanú ak máte extrémne suché ruky.

extrémne suché ruky
Foto od Care_SMC

Účinná prevencia suchých rúk

Ak sú vaše suché ruky zapríčinené vašim zamestnaním, tak by ste si so sebou mali nosiť malú fľaštičku hydratačného krému, aby ste si ním mohli natierať ruky. Vyhľadajte hydratačné krémy, ktoré obsahujú najmä glycerín, jojobový olej, kakaové maslo či aloe vera.

Ak pracujete na mieste, ktoré vyžaduje časté umývanie rúk, napríklad v nemocnici alebo v reštaurácii, porozprávajte sa so svojím manažérom o inštalácii dávkovacích hydratačných gélov na steny. Ak už existujú, využívajte ich. A ak je to čo i len trochu možné, vyhýbajte sa nadmernému teplu, napríklad zo sušičiek rúk či veľmi chladných podmienok, čo vaše ruky vysušuje.

Príčiny suchých rúk

Počasie

Počas chladnejších mesiacov je bežné, že vaša pokožka je častejšie suchá. Klimatické zmeny, najmä chladné počasie bez nadmernej vlhkosti vzduchu, môžu spôsobiť vyschnutie rúk. Znížená vlhkosť vzduchu totiž odvádza vlhkosť z pokožky.

Podmienky na pracovisku

Podmienky na pracovisku môžu tiež spôsobiť suché ruky. Ľudia so zamestnaniami, ktoré vyžadujú rozsiahle umývanie rúk, ako sú zdravotné sestry, lekári alebo učitelia, majú tento problém častejšie. Pracovníci v továrni alebo kaderníci sú zas bežne vystavovaní chemikáliám alebo iným tvrdým dráždivým látkam. Aj toto môže viesť k suchým rukám.

Zdravotné podmienky

Pravdou je, že aj vaše zdravotné problémy môžu viesť k suchým rukám. Napríklad ľudia s autoimunitnými poruchami, ako je cukrovka alebo lupus, môžu mať znížený krvný obeh v rukách. Tým sa ľahšie ruky podráždia. Ekzém a psoriáza taktiež spôsobujú zápal kože, suché ruky či praskanie.

suché rukyKedy by ste mali vyhľadať pomoc alebo podstúpiť špeciálnu liečbu na suché ruky?

Ak sú vaše suché ruky spôsobené ekzémom alebo iným ochorením kože, môžu sa u vás objaviť komplikácie, ako sú infekcie alebo deformácia nechtov.

Niektoré príznaky môžu naznačovať závažný problém. Medzi také príznaky patria:

  • zmena farby kože
  • krvácajúca pokožka
  • extrémne začervenanie
  • opuch

Ak sa teda stav vašich suchých rúk nezlepší po využívaní krémov na to určených alebo ak máte niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste vyhľadať pomoc lekára.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.