Oslavy lásky sa nesú s dlhoročnými tradíciami, ktoré sa viažu na kultúru alebo náboženstvo. Časom sa však všetko mení, a tak je tomu aj v tomto prípade. Niektoré tradície sa upravili, vznikli nové a niektoré celkom zanikli. Pozrite sa, ako tento významný deň ovplyvnil čas.

1. Hádzanie kytice

Zdroj: Brightside

Táto tradícia sa tiahne až do Anglicka v 19. storočí, keď si ľudia mysleli, že žena, ktorá chytí kyticu, je ďalšia na rade. Nevynechali z toho ani nezadané ženy. Ak sa podarilo chytiť kyticu jednej z nich, znamenalo to, že sa na ňu nalepí šťastie nevesty.

2. Svadobné šaty

Zdroj: Brightside

Trend bielych svadobných šiat sa zrodil za čias panovania kráľovnej Viktórie. Aj dnes si nevesty volia väčšinou bielu farbu, no rodí sa trend farebných šiat, dokonca overalov. Jediné, na čom dnes záleží, je pohodlie nevesty.

3. Príchod nevesty

Zdroj: Brightside

Podľa tradícií majú novomanželia prísť do kostola v dvoch rôznych autách. Dnes však často prichádzajú spolu, niektorí dokonca na bicykloch.

4. Svadobné sľuby

Zdroj: Brightside

V roku 1662 pridala Kniha obecných modlitieb do svojho obsahu aj manželský sľub. Ten obsahoval aj sľub, že jeden partner bude toho druhého poslúchať, ktorý sa rozhodla princezná Diana ako prvá členka kráľovskej rodiny vynechať. Namiesto toho mu sľúbila lásku, úctu a starostlivosť v zdraví aj chorobe. Poslušnosť zo svojich sľubov vynechali aj Kate Middleton a Meghan Markle.

5. Od veľkej po minimalistickú

Zdroj: Brightside

Aj keď bývali svadby tradične veľké, v posledných rokoch je to presne naopak. Čoraz viac párov preferuje minimalistické svadby s minimom počtu hostí, niektorí si ich dokonca užívajú vo dvojici.

6. Hádzanie ryže na novomanželov

Zdroj: Brightside

Podstatou bolo dožičiť novomanželom prosperujúci život a plodnosť. Korene tejto tradície siahajú až do obdobia Keltov. Okrem ryže používali aj semiačka a iné druhy zŕn. Dnes páry volia skôr lupene ruží alebo konfety, pretože je to estetickejšie.

7. Cesta k oltáru

Zdroj: Brightside

Meghan Markle sa v roku 2018 zapísala ako prvá členka kráľovskej rodiny, ktorá išla k oltáru sama. Tradičná svadba sa vyznačovala otcovou prítomnosťou v tento dôležitý okamih, ktorý “odovzdal” dcéru jej ženíchovi. Dnes však nevesty často idú k oltáru samé alebo s niekým iným, nie s otcom.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.